Yurtdışında Çalışmak


Yurtdışında çalışmak, çalışma hayatına atılan birçok kişinin aklına en az bir kez gelen ve nasıl başarabileceğini düşündüğü konulardan biridir.
Yurtdışında Çalışmak

Bu yazıda hem bu hayalinize nasıl ulaşabileceğinizi hem de bu hayalin gerçekten sizin için doğru bir hedef olup olmadığını anlamanıza yardımcı olmak istedik. 

Yurtdışında Çalışmanın Zorlukları

Yurtdışında çalışmak ve yaşamak Türkiye’deki bazı koşulları düşününce birçok kişiye oldukça çekici gelse de birçok zorlukla karşılacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu zorlukları kısaca maddeleyebiliriz.

  1. Yaşadığınız ülkenin ana dilinde anlaşamamak: İngiltere ya da Amerika gibi bir ülkeye taşınmıyorsanız doğrudan ana dilinde anlaşmakta zorlanacağınız bir ülke birçok işinizi tahmin edemeyeceğiniz kadar zorlaştıracaktır. Yaşanacak ülke düşünüldüğünde ilk akla gelen konulardan biri tabii ki olmasa da hastaneye işiniz düştüğünde yaşayacağınız birçok zorluk olacağını söyleyebiliriz. 
  2. Irkçılık Konusu: Ülkeden ülkeye şartlar değişse de yurtdışında çalışmak diyince ilk akla gelen çekincelerden biri ırkçılık konusudur. Günlük hayatınızda bu çok hissetmeniz gereken bir korku olmasa da alkollü ortamlarda ya da bürokratik işlerinizi hallederken bu konuda sorunlar yaşayabilirsiniz. Irkçılık olmasa da arkadaşınız olan bir kişinin Türkiye’yi tamamen bambaşka bir imajla bilmesi bile bazen can sıkıcı olabiliyor.
  3. Ana dilde konuşacak çevre eksikliği: Gelişen teknoloji ve iletişim kanallarıyla bu sorunu pek hissetmeyeceğinize inansanız da çevrenizde yüz yüze konuşacak Türk bulamazsanız özellikle belli bir zaman sonra bunun sorun olmaya başlayacağına emin olabilirsiniz. Yabancı diliniz ne kadar gelişmiş olursa olsun çevrenizde ana dilinizde konuşmanın insanı ne kadar rahatlatan bir şey olduğunu yurtdışında daha iyi anlayacaksınız.
  4. Yemekler: Bu herkes için geçerli bir sorun olmasa da birçok kendimize özgü yemeğimiz olduğu bir gerçek. Lahmacun, bazı çorbalar, kokoreç ve bilimum sakatat türevi, pide, sucuk ve bazı sebzeler. Tabii mesele sadece yemekleri özlemekle sınırlı değil. Farklı kültürlerin yemeklerine adapte olmak da çok hızlı olmuyor fakat çok yemek seçen biri değilseniz her Türkiye’ye gidişinizde özlediğiniz gıdaları bolca tüketerek bu sorunu aşabilirsiniz. Eğer yurtdışında büyük şehirlerde yaşayacaksanız ya da en azından şehirde belli bir Türk nüfusu varsa sucuk gibi gıdaları bulabileceğiniz Arap ya da Türk marketleri olacaktır.
  5. Hizmet sektörü problemleri: Bu da akla kolay gelmeyen konulardan biri olsa da özellikle Avrupa’da çalışmak isteyenler için Türkiye’de çok basit yada çok daha ucuz halledebileceğiniz birçok şey için çok daha yüksek ücretler ödemek zorunda kalabilir ya da aradığınız hizmeti bulmak konusunda çok zorlanabilirsiniz.

Örneğin arabanız bozulduğunda basit bir işlem için götürebileceğiniz “sanayi” kavramının Avrupa’nın birçok ülkesinde olmadığını söyleyebiliriz. Evinizi temizletmek için saat bazında yüksek ücretleri gözden çıkarmanız gerektiğini bilmelisiniz. Tesisatçı, hırdavatçı, basit işleri halledebilecek usta gibi Türkiye’de çok kolay şekilde ulaşabileceğiniz meslek dallarına ve dükkanları kolay bulamayacağınıza maalesef emin olabilirsiniz.

Ülkelerin özelinde ve maddi durumunuza göre birçok spesifik zorluk daha bu listeye eklenebilir. Örneğin eğer maddi durumunuz yeterince iyi değilse ev kiralarken işinizin kolay olmayacağı kesin.

Yabancılara daha zor ev kiralayan ya da çok daha yüksek güvence isteyen(depozito) ev sahipleri de ilk günlerde en çok canınızı sıkacak şeylerden olabilir. Canınızı yeterince sıkarak başladığımıza göre şimdi biraz da yüzünüzü güldürecek konulara geçelim.

Yurtdışında Çalışmanın Avantajları

  1. Daha rahat bir yaşam: Yurtdışında çalışmak deyince akla gelen daha çok Avrupa ya da Amerika olduğundan daha rahat bir yaşam ilk maddeye konulabilir. İnsanların sizi daha az yargıladığı günlük hayatınızda daha az dertle boğuştuğunuz, trafik ve korna çilelerinden uzak bir yaşamınız olabilir. Trafik konusunda istisnai şehirler de Avrupa’da da tabii ki var.
  2. Sorunlardan uzak kalmak: Yurtdışında bir süre yaşadıktan sonra aslında Türkiye’deyken dert ettiğiniz birçok şeyin sebebinin medyayla, sokakla ya da çevrenizle üstünüze hücum eden bilgiler olduğunu farkediyorsunuz. Örneğin yaşadığınız bölgedeki siyasi problemler sizi çok da ilgilendirmiyor ya da o problemleri farketmiyorsunuz bile.
  3. Daha İyi Çalışma Şartları: Haftasonları ve çok erken saatlerde kapanan marketler bazen sizin için sorun olacak olsa da aslında bu kişilerin çalışma saatlerinin çok daha insancıl olduğunu da açıklayan bir durum. Avrupa’da ya da Amerika’da çalışırken işvereniniz haftasonlarınıza ve iş çıkış saatleriniz konusunda size karşı çok daha hassas olacak ve çalışmanın hayatınızda ve kafanızda çok daha az yer kapladığını hissedeceksiniz.

Yurtdışında Çalışmak İçin İdeal Ülke

Yurtdışında Çalışmak için İş Nasıl Bulunur?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yurtdışında çalışmak istediğinizde karşınıza çıkabilecek ilk ve en önemli sorun çalışma izni meselesi oluyor. Bu noktada bir iş yerinin size çalışma izni çıkartması için ortada gerçekten güçlü bir sebep olması gerek. Ya onları ikna edecek bir akademik geçmiş ya da onların aradığı profile tamamıyla uymanız bunu sağlayabilir.

Yurtdışında Çalışmak için En İdeal Ülke

Aslında herkesin istekleri ve hayal ettikleri farklı olduğu için ideal tanımlaması kolay olmayacaktır. Daha önce yurtdışında yaşamamış birisi için Avustralya ya ABD gibi çok uzak seçenekler ilk bakışta çok cazip olmayabilir. Biz de bu sebeple örneklerimizin çoğunu Avrupa’dan seçtik.

İngiltere (Londra) ve İrlanda hem para biriminin Türk Lirası’na karşı büyük avantajıyla olsun yaşayan Türkler sebebiyle aradığınızı bulma şansının yüksekliğiyle olsun kesinlikle ilk akla gelen seçeneklerden biri.

Yurtdışında çalışmak isteyenlerin yoğun olarak tercih ettiği bir diğer ülke ise Almanya. Münih ve Berlin şehir olarak öne çıkan seçeneklerden. Özellikle Berlin’de yaşayan Türk sayısının çok fazla olması sizi yabancı bir yerde yaşıyor gibi hissettirmeyecektir. Tabii bu bazıları için avantaj olurken bazıları da bunu bir dezavantaj olarak görebilir. Bu sebeple Münih özellikle yazılımcılar için bir hedef olabilir.

Birçok Batı Avrupa ülkesine göre ucuz olması sebebiyle Portekiz Batı Avrupalı start-upların tercih ettiği merkezlerden biri. Özellikle başlangıç seviyesinde bir iş arıyorsanız Portekiz’i kesinlikle düşünmenizi öneririz. Özellikle ikliminin Türkiye’ye benzemesi Lizbon’un tepeleriyle köprüsüyle İstanbul’u andırması da yabancılık çekmemenize yardımcı olacaktır.

Malta, bu listede görmeyi beklemediğiniz ülkelerden biri olabilir fakat yine iklim avantajı ve vize desteği sağlayan birçok şirket olması sebebiyle Malta da yurtdışına taşınırken düşünülebilecek ülkelerden biridir. Tıpkı Portekiz’de olduğu gibi Akdeniz iklimi, insanı adapte olmayı kolaylaştırabilecek bir etken. Yalnızca trafikten çok bıktıysanız ufacık bir adada beklemediğiniz kadar trafikle karşılaşabileceğiniz konusunda uyaralım.

Son bir tercih olarak da uzaklara gidelim. Kanada uzaklarda olsa da yaşanılası ülkelerin başında geliyor. Her daim göç almak isteyen bir ülke olarak yabancılara karşı da çok misafirperver bir ülke olduklarını söylemek gerek. Alışırken en büyük sıkıntısı kış aylarındaki iklim problemleri olacaktır. Yine de seçeneklere göz atmanızda fayda var.

yurtdışında çalışmak için ideal meslekler hangileri?

Yurtdışında Çalışmak için Meslekler

Bu sayfayı erken yaşta ziyaret ettiyseniz ve hala meslek seçme şansınız varsa yurtdışında Türk olarak en kolay girebileceğiniz işlerden birinin yazılımcılık olduğu kesin. Neredeyse her ülkede bu alanda talepler göreceksiniz, aynı zamanda işiniz kodlarla olacağı için yaşadığınız ülkenin ana dilini bilmeniz sizden talep edilmeyecektir fakat ne olursa olsun yurtdışında kötü olmayan şartlarda yaşamanın ilk koşulu olarak iyi bir İngilizce şart.

Hizmet sektörünün eksikliğinden bahsetmiştim, bu sebeple aranan bir zanaat hakkında uzmansanız yani berberlik, terzilik, aşçılık gibi beceri gerektiren işler de size hiç beklemeyeceğiz kapılar açabilir. Tabii ki bu alanda işveren bulmak biraz daha zor olacaktır.

Call center ve benzeri meslekler, yalnızca Türkçe ve İngilizce bilerek şirketlerde giriş seviyesinde bu iş ilanlarını değerlendirebilirsiniz. Burada karşılacağınız en büyük zorluk çift pasaportlu vatandaşlarımız olacak.

Eğer sizin de Avrupa Birliği’ne üye herhangi bir ülkeden vatandaşlığınız varsa işiniz çok daha kolay. Bu şekilde olan birçok aday olduğu için şirketlerin doğal olarak öncelikli tercihleri bu adaylar oluyor, çünkü anında işe başlayabiliyorlar ve şirketlerin ekstra bu konuda uğraşmasına gerek kalmıyor.  Tabii ki yurtdışıyla herhangi bir bağınız olmasa da Türkiye’de okuyup yurtdışında çalışmak da imkansız değil.

Eğer herhangi bir meslekte uzmanlığınız varsa hangi milletten olduğunuzun bir önemi de kalmayacaktır. Tek problem bahsettiğim gibi çalışma izni, orada da işler sizin şirketi ikna etmenize ya da çok kültürlü ve vize sponsorluğu olan şirketler bulmanıza kalıyor. Mühendisler için spesifik olarak yurtdışında mühendis olarak çalışmak yazımızı da tavsiye edebiliriz.

Yurtdışında Çalışmak İstiyorum!

Şimdi gelelim bu konuda zaten kesin kararını vermiş olup iş arayanlara ve nasıl daha kolay iş bulabileceklerine. Öncelikle Linkedin’de kendinize bir an önce kapsamlı bir profil hazırlamalısınız ve bu sayfa kesinlikle İngilizce olmalı.

Eğer çifte vatandaşlığınız varsa bu avantajınızı profilinizde vurgulamayı unutmayın. Jobs bölümünde iş aradığınız alanda özellikle “Turkish” gibi anahtar kelimleri da kullanarak düzenli olarak aramalar yapın.

Siz alanınızda ne kadar iyi olursanız olun doğrudan Türkçe bilmenizi gerektiren bir iş aradığınız an yurtdışında birçok rakibinizi elemiş oluyorsunuz.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz