windows 7 Bilgisayarınızı Sıfırlama, yenileme veya geri yükleme 5 Yöntem !


Windows 7 bilgisayarı orijinal fabrika(format yani sıfırlama) ayarlarına geri yüklediğinde, bilgisayar sistemi fabrikadan yeni alınmış durumuna dönecektir. Böylece bilgisayarınızı yeniden satabilir veya kullanıcı olarak yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı fabrika ayarlarına geri yükleme yönergeleri, bilgisayar üreticinize bağlı olarak değişir.
windows 7 Bilgisayarınızı Sıfırlama, yenileme veya geri yükleme 5 Yöntem !

Bilgisayarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki Windows 7, 8 ve 10 için yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Windows'u geri yüklemek ve kişisel dosyalarınızı ve ayarlarınızı korumak için bilgisayarınızı yenileyin. Yenile, bilgisayarınızla birlikte gelen ve Microsoft Store'dan yüklediğiniz uygulamaları da korur.
 • Windows'u geri yüklemek ancak bilgisayarınızla birlikte gelen uygulamalar dışındaki dosyalarınızı, ayarlarınızı ve uygulamalarınızı silmek için bilgisayarınızı sıfırlayın.
 • Yaptığınız mevcut sistem değişikliklerini geri almak için bilgisayarınızı geri yükleyin.

Bilgisayarınızı başlatmada (önyüklemede) sorun yaşıyorsanız, Windows başlangıç ​​ayarlarına (güvenli mod dahil) gidin ve "Windows Kurtarma ortamında Windows başlangıç ​​ayarlarına erişin" seçeneğine gidin. Bilgisayarınızı Windows Kurtarma Ortamı'ndan yenileyebilir, sıfırlayabilir veya geri yükleyebilirsiniz.

Dosya Geçmişi'ni kullanarak kişisel dosyalarınızı yedeklemek ve geri yüklemek istiyorsanız, bkz. Dosya Geçmişi. Dosya Geçmişi.

Bilgisayarınızı yenilemeye veya sıfırlamaya başlamadan önce

Çoğu durumda, bilgisayarınızı yenileme veya sıfırlama işlemine başladığınızda, işlem kendi kendine tamamlanacaktır. Ancak, Windows eksik dosyalar gerektiriyorsa, genellikle bir DVD veya flash sürücüde bulunan kurtarma ortamını takmanız istenir. Bu durumda ihtiyacınız olan şey bilgisayarınıza bağlıdır.

Bilgisayarınız Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 ile birlikte geldiyse, bilgisayarınızla birlikte gelen disklere veya flash belleğe ihtiyacınız olacaktır. Bu diskleri veya ortamları bilgisayar üreticinizin sağlayıp sağlamadığını görmek için bilgisayarınızla birlikte gelen bilgileri kontrol edin. Bazı durumlarda, bunları bilgisayarınızı ilk kurduğunuzda oluşturmuş olabilirsiniz.

Bunlardan herhangi birine sahip değilseniz, 16 GB veya daha büyük bir USB flash sürücünüz varsa yapabilirsiniz. Bilgisayarınız çalışmıyor olsa bile, bir kurtarma sürücüsüne sahip olmak bilgisayarınızdaki sorunları bulmanıza ve gidermenize yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için. Bir USB kurtarma sürücüsü oluşturma.

Bilgisayarınızı bir DVD ile Windows 8.1 veya Windows RT 8.1'e yükselttiyseniz bu diski kullanın. Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 ortamınız yoksa Microsoft desteğine başvurun.

Windows 7, 8, 10 Sıfırla, Yenile veya geri yükle

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdakilerden birini seçin.

Dosyalarınızı etkilemeden bilgisayarınızı yenileyin

Bilgisayarınız eskisi gibi çalışmıyorsa ve nedenini bilmiyorsanız, kişisel dosyalarınızı silmeden veya ayarlarınızı değiştirmeden bilgisayarınızı yenileyebilirsiniz.

 • Not: Bilgisayarınızı Windows 8'den Windows 8.1'e yükselttiyseniz ve bilgisayarınızda Windows 8 geri yükleme bölümü varsa, bilgisayarınızı yenilemek Windows 8'i geri yükler. Yenileme işlemi tamamlandıktan sonra Windows 8.1'e yükseltmeniz gerekir.
 • Uyarı: Web sitelerinden ve DVD'lerden yüklediğiniz uygulamalar kaldırılacaktır. Bilgisayarınızla birlikte gelen ve Microsoft Store'dan indirdiğiniz uygulamalar yeniden yüklenecektir. Bilgisayarınızı yeniledikten sonra Windows, kaldırılan uygulamaların listesini masaüstünüze yerleştirir.

Bilgisayarınızı yenilemek için

 1. Ayarlar'a dokunmak için ekranın sağ kenarından kaydırın, ardından Bilgisayar ayarlarını değiştir'e dokunun.
 2. (Fare kullanıyorsanız ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı hareket ettirin, Ayarlar'ı ve ardından Bilgisayar ayarlarını değiştir'i tıklayın.)
 3. Güncelle ve kurtarma'ya dokunun veya tıklayın ve ardından Kurtarma'ya dokunun veya tıklayın.
 4. Dosyalarınızı etkilemeden bilgisayarınızı yenileme altında, Başlayın'a dokunun veya tıklayın.
 5. Ekrandaki yönergeleri takip edin.

Bilgisayarınızı sıfırlayın

Bilgisayarınızı geri dönüştürmek, bağışlamak veya yeniden başlatmak istiyorsanız, tamamen sıfırlayabilirsiniz. Böylece her şey kaldırılır ve pencereler yeniden yüklenir.

 • Not: Bilgisayarınızı Windows 8'den Windows 8.1'e yükselttiyseniz ve bilgisayarınızda Windows 8 geri yükleme bölümü varsa, bilgisayarınızı sıfırlamak Windows 8'i geri yükler. Sıfırlama tamamlandıktan sonra Windows 8.1'e yükseltmeniz gerekir.
 • Uyarı: Tüm kişisel dosyalarınız silinecek ve ayarlarınız sıfırlanacak. Yüklediğiniz tüm uygulamalar kaldırılacaktır. Yalnızca bilgisayarınızla birlikte gelen uygulamalar yeniden yüklenecektir.

Bilgisayarınızı sıfırlamak için

 1. Ayarlar'a dokunmak için ekranın sağ kenarından kaydırın, ardından Bilgisayar ayarlarını değiştir'e dokunun.
 2. (Fare kullanıyorsanız ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı hareket ettirin, Ayarlar'ı ve ardından Bilgisayar ayarlarını değiştir'i tıklayın.)
 3. Güncelle ve kurtarma'ya dokunun veya tıklayın ve ardından Kurtarma'ya dokunun veya tıklayın.
 4. Her şeyi kaldır ve Windows'u yeniden yükle altında Başlarken'e dokunun veya tıklayın.
 5. Ekrandaki yönergeleri takip edin.
 • Not: Verileri hızlı mı yoksa ayrıntılı olarak mı silmek istediğinizi seçmeniz istenecektir. Verileri hızlı bir şekilde silmeyi seçerseniz, bazı veriler özel yazılım kullanılarak kurtarılabilir. Verileri tamamen silmeyi seçerseniz, biraz daha uzun sürer, ancak verilerin kurtarılma olasılığı daha düşüktür.

Bilgisayarınızı geçmişteki bir noktaya geri yükleyin

En son yüklenen uygulamanın veya sürücünün bilgisayarınızda sorunlara neden olduğunu düşünüyorsanız, Windows'u geri yükleme noktası adı verilen geçmiş bir duruma geri yükleyebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme, kişisel dosyalarınızı değiştirmez, ancak en son yüklenen uygulamaları ve sürücüleri kaldırabilir.

Notlar:

 • Sistem Geri Yükleme, Windows RT 8.1 için kullanılamaz.
 • Son geri yükleme noktası 7 günden eskiyse, masaüstü uygulamaları ve yeni Windows güncellemeleri yüklediğinizde Windows otomatik olarak bir geri yükleme noktası oluşturur. Ayrıca istediğiniz zaman kendiniz bir geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

Bilgisayarınızı önceki durumuna geri yüklemek için

Ekranın sağ kenarından içeri doğru kaydırın, ardından Ara'ya dokunun.

 1. (Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı kaydırın ve Ara'ya tıklayın.)
 2. Arama kutusuna Denetim Masası girin ve Denetim Masası'na dokunun veya tıklayın.
 3. Kontrol paneli arama kutusuna Kurtarma yazın ve ardından Kurtarma'ya dokunun veya tıklayın.
 4. Sistem Geri Yüklemeyi Aç'a dokunun veya tıklayın ve talimatları izleyin.

Microsoft topluluğundan ek yardım alın

Bilgisayarınızı yenileme, sıfırlama veya geri yükleme konusunda ek yardıma ihtiyacınız varsa, Windows forumunda başkalarının sorun bulduğu onarım ve kurtarma topluluk sayfalarına bakın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Windows 7' Bilgisayarı Sıfırlama Fabrika Ayarlarına Döndürme Yöntem 1.

1

Tüm önemli belgeleri ve dosyaları harici diske, flash belleğe veya bulut depolama sistemine yedekleyin ve kaydedin. Orijinal fabrika ayarlarını geri yüklediğinde tüm kişisel veriler bilgisayardan silinir.

2.

Bilgisayarınızı kapatın ve ek aksesuarların veya çevre birimlerinin bağlantısını kesin. Bunlara yazıcılar, tarayıcılar, ağ kabloları ve USB sürücüleri dahildir.

Varsa, dizüstü bilgisayarınızı yerleştirme istasyonundan çıkarın.

3

Bilgisayarınızı açın ve ekranda Dell logosu göründüğünde art arda F8 tuşuna basın. Bastıktan sonra Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsü açılır.

Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsü açılmazsa, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.

4

Ok tuşlarını kullanarak "Bilgisayarınızı Onar" seçeneğini seçin ve ardından "Enter" tuşuna basın. Basıldığında, Sistem Kurtarma Seçenekleri menüsü açılır.

5

Bir klavye düzeni seçin ve "İleri" düğmesini tıklayın.

6

Yerel kullanıcı veya yönetici olarak oturum açın, ardından “Tamam” düğmesini tıklayın.

7

“Dell Fabrika Araçları” veya “Dell Fabrika Görüntüsü Geri Yükleme”yi seçin, ardından “İleri”ye tıklayın. Tıklandığında Veri Silmeyi Onayla menüsü açılır.

8

“Evet, sabit sürücüyü yeniden biçimlendirin ve sistem yazılımını fabrika durumuna geri yükleyin” seçeneğinin yanına bir onay işareti koyun ve ardından “İleri”ye tıklayın. Windows 7 fabrika ayarlarını geri yüklemeye başlar. Bu işlemin tamamlanması en az 5 dakika sürer. İşlem tamamlandığında, Windows bilgisayarın fabrika ayarlarına döndürüldüğü size bildirilecektir.

9

“Bitir” düğmesine tıklayın. Bunu yapmak bilgisayarı yeniden başlatacak ve ekranda Windows 7 kurulum sihirbazı görünecektir.

ilk yöntemimiz bu şekilde sonlanmaktadır, ikinci yönteme geçmeden önce her işlemi dikkatli yapmanızı öneriyoruz.

 

Windows 7' Bilgisayarı Sıfırlama Fabrika Ayarlarına Döndürme Yöntem 2. 

1

Tüm önemli belgeleri ve dosyaları harici diske, flash belleğe veya bulut depolama sistemine yedekleyin ve kaydedin. Orijinal fabrika ayarlarını geri yüklediğinde tüm kişisel veriler bilgisayardan silinir.

2.

Bilgisayarınızı kapatın ve ek aksesuarların veya çevre birimlerinin bağlantısını kesin. Bunlara yazıcı, tarayıcı, ağ kabloları, faks makinesi ve USB sürücüleri dahildir.

3

Bilgisayarınızı açın ve "Başlat" menüsünü tıklayın.

Windows düzgün şekilde önyüklenemiyorsa ve Başlat menüsüne erişemiyorsanız, bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, Recovery Manager penceresini açmak için art arda F11 tuşuna basın ve ardından 7. adıma gidin.

4

“Tüm Programlar”a tıklayın, ardından “Kurtarma Yöneticisi”ni seçin.

5

Tekrar “Kurtarma Yöneticisi”ne tıklayın, ardından yönetici parolasını yazın.

6

Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklik yapmasını isteyip istemediğiniz sorulduğunda “Evet”i seçin. Ekranda Recovery Manager penceresi görünür.

7

"Hemen yardıma ihtiyacım var" bölümünün altında "Sistem Kurtarma" seçeneğini seçin.

8

“Evet”i seçin, ardından bilgisayarın orijinal fabrika durumuna geri yüklenmesini isteyip istemediğiniz sorulduğunda “İleri”ye tıklayın. Bilgisayar yeniden başlatılır ve Recovery Manager penceresi bir kez daha görünür.

9

"Sistem Kurtarma"yı seçin, ardından "Dosyalarınızı yedekten kurtarın"ı seçin.

10

Fabrika ayarlarının geri yüklenmesini istediğinizi onaylamak için "Tamam" düğmesini tıklayın ve ardından "Son"u seçin. Bilgisayar yeniden başlatılır ve Windows 7 kurulum ekranı görüntülenir.

Windows 7' Bilgisayarı Sıfırlama Fabrika Ayarlarına Döndürme Yöntem 3. 

1

Tüm önemli belgeleri ve dosyaları harici diske, flash belleğe veya bulut depolama sistemine yedekleyin ve kaydedin. Orijinal fabrika ayarlarını geri yüklediğinde tüm kişisel veriler bilgisayardan silinir.

2.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ekranda Acer logosu göründüğünde sol Alt + F10 tuşlarına basın. Basıldığında, Acer eRecovery Management uygulaması görüntülenecektir.

eRecovery Management penceresine ilerlemek için Microsoft Windows önyükleme ekranı görünürse “Enter”a basın.

3

“Sistemi Fabrika Varsayılanlarına Tam Geri Yükle”yi seçin, ardından “İleri”ye tıklayın.

4

Orijinal fabrika ayarlarını geri yüklemek istediğinizi onaylamak için tekrar "İleri" düğmesine tıklayın. 10 ile 60 dakika arasında süren geri yükleme işlemi başlar. Fabrika ayarlarının geri yüklenmesi tamamlandığında, ekranda Windows 7 kurulum sihirbazı görüntülenecektir.

Windows 7' Bilgisayarı Sıfırlama Fabrika Ayarlarına Döndürme Yöntem 4. 

1

Tüm önemli belgeleri ve dosyaları harici diske, flash belleğe veya bulut depolama sistemine yedekleyin ve kaydedin. Orijinal fabrika ayarlarını geri yüklediğinde tüm kişisel veriler bilgisayardan silinir.

2.

Bilgisayarınızı kapatın ve ek aksesuarların veya çevre birimlerinin bağlantısını kesin. Bunlara yazıcı, tarayıcı, ağ kabloları, faks makinesi ve USB sürücüleri dahildir.

3

Toshiba bilgisayarınızın bir güç kaynağına bağlı olduğundan emin olun. Bu, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi sırasında bilgisayarınızın kapanmasını önleyecektir.

4

Bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından klavyedeki "0" tuşunu basılı tutun. Basılı tuttuğunuzda, kurtarma uyarı ekranı görünecektir.

Kurtarma uyarı ekranı görünmezse, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.

5

Sistem kurtarma işlemine devam etmek istediğinizi onaylamak için “Evet” düğmesine tıklayın. Tıklandığında Toshiba Kurtarma Sihirbazı açılır.

6

“Fabrika Kurtarma”yı seçin, ardından bilgisayarınızı orijinal fabrika ayarlarına geri yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin. İşlem boyunca bilgisayar birkaç kez yeniden başlatılır ve tamamlandığında Windows 7 karşılama ekranı görüntülenir.

Windows 7' Bilgisayarı Sıfırlama Fabrika Ayarlarına Döndürme Yöntem 5. 

1

Tüm önemli belgeleri ve dosyaları harici diske, flash belleğe veya bulut depolama sistemine yedekleyin ve kaydedin. Orijinal fabrika ayarlarını geri yüklediğinde tüm kişisel veriler bilgisayardan silinir.

2.

Windows 7 bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından uygun önyükleme komutunu bulmak için bilgisayar ekranını izleyin. Çoğu durumda, önyükleme komutları ekranın üstünde veya altında görünür.

3

Bilgisayarınızın kurtarma bölümüne erişmek için uygun önyükleme komutuna basın. Önyükleme komutları bilgisayar üreticisine göre değişir:

 1. Asus: F9'a basın
 2. Lenovo: F11'e basın
 3. MSI: F3'e basın
 4. Samsung: F4'e basın
 5. Sony: F10'a basın

4

Bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürme seçeneğini seçin. Her üretici dahili kurtarma bölümü için farklı yazılım kullandığından, bu seçenek her üretici tarafından farklı şekilde belirtilir. Genellikle bu seçenek "Fabrika ayarlarını geri yükle" veya "Fabrika ayarlarını geri yükle"dir.

5

Orijinal fabrika ayarlarını geri yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin. İşlem sırasında bilgisayar birkaç kez yeniden başlayabilir ve bu işlemin tamamlanması bir saat kadar sürebilir. Geri yükleme tamamlandığında, Windows kurulum sihirbazı veya karşılama ekranı görüntülenir.[5]

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz