Western Union ile Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme


Western Union yurtdışında yaşayanlar için ya da yurtdışıyla bir bağı bulunanlar için adı en bilindik para gönderme metotlarından biridir. Biz de bu yazımızda Western Union ile yurtdışından Türkiye’ye para gönderme aşamasında aklınıza takılabilecek soruları ve bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi inceleyeceğiz.

Western Union’ın para gönderme konusundaki en büyük avantajı herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duymamasıdır. Bir Western Union acentesinden(ki bunlardan bazıları banka şubeleridir) ya da internet üzerinden gönderdiğiniz para anında karşı tarafa ulaşır. 

Western Union ile Para Gönderme

Alıcı da bir kod yardımıyla Western Union ile Türkiye’ye gönderilen paraya ulaşabilir. Buraya kadar her şey çok güzel gözükse de Western Union’ı tercih sebebi olmaktan çıkaran konuların başında da yüksek kesinti ücretleri gelir. Biz de Western Union ücretlerinden bahsederken aynı zamanda bu yönteme alternatif bir şekilde işlemlerinizi nasıl tamamlayabileceğinizi de anlatacağız.

Not: Burada anlattığımız işlemleri Western Union ile yurtdışından para gönderme başlığında toplasak da aynı durum Türkiye’den yurtdışına Western Union ile para gönderirken de geçerlidir.

Western Union Para Gönderme Ücretleri

Western Union’ın muadillerine kıyasla 2020 yılına geldiğimiz şu günlerde biraz lüks bir yöntem olduğu kesin. Paranın anında alıcıya ulaşması ve bir banka hesabı olmadan gönderim seçeneği haricindeki durumlar için çok daha avantajlı alternatifler kesinlikle mevcut.

Western Union ile Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek için internet üzerinden 1000 Euro’luk örnek bir işlemi ele alalım ve nasıl bir masrafla karşılaşacağımızı görelim.

Almanya’dan Western Union websitesine girdikten sonra alıcı ülkeyi Türkiye seçerek transferi de 1000 Euro olarak belirterek işleme başlıyoruz. Karşımıza gelen sayfada Western Union parayı göndermek için seçeneklerimizi ve komisyonunu gösteriyor. Western Union, Almanya’dan para gönderme işlemi esnasında sizden göndereceğiniz tutara göre değişen bir ücret talep etmektedir. 

Bu noktada aslında komisyon oranı olarak yalnızca 4.90 Euro görsek de kur çevrim oranı konusunda Western Union’ın rakibi Transferwise’ın oldukça gerisinde olduğunu görüyoruz. Aşağıda ilettiğim ekran görüntüsü Western Union ve Transferwise’dan 18 Mayıs 2020 tarihinde alındı.

Western Union Euro kurunu 7.19 olarak gösterirken Transferwise, Euro kurunu Google’da da gördüğüm gibi 7.41 olarak gösteriyor ve arada büyük bir fark oluşuyor.

TRANSFERWİSE’A GÖZAT

1000 Euro’luk bir transfer için Western Union görünürde 4.90 Euro kesiyor. Buna ek olarak 0.2 kur farklı sebebiyle 200 lira daha fark oluşuyor.

Almanya’dan Türkiye’ye Western Union ile 1000 Euro gönderdiğinizde elinize geçen TL miktarında 200 liradan biraz fazla ücret kesilmiş oluyor.

En büyük fark kur sebebiyle olduğu için göndereceğiniz tutar artarsa ödeyeceğiniz miktar da artacaktır.

Bu yöntemi örneğin Euro bölgesinde yer almayan İngiltere’den uygulayacak olursak Western Union ile İngiltere’den Türkiye’ye para gönderme aşamasında da kesinti ücretinin yüzdesi açısından pek bir fark bulunmayacaktır.

Western Union ile Nasıl Para Gönderilir?

Western Union ile online olarak para göndermek oldukça basit. Örneğin İngiltere’den ya da Almanya’dan web sitesine girdiğinizde göndereceğini miktarı ve ülkeyi seçtikten sonra karşınıza çeşitli seçenekler çıkıyor. Bu seçenekler arasından parayı nasıl göndereceğinizi seçmelisiniz.

Western Union ile para gönderirken karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Her yöntemde komisyonlar değişmekle birlikte nakit ve acente kullanılan durumlarda alınan ücret çok daha yüksek oluyor.

Almanya açısından en avantajlı yöntem Klarna aracılığıyla parayı online olarak göndermek. Banka transferi seçeneğinde Western Union paranızı 1-2 gün içerisinde göndereceğini taahhüt ediyor. Diğer tüm seçeneklerde işlem anında tamamlanacak fakat kurdaki dezavantajınız da artıyor. Özellikle Western Union acentesinden işlem yapmak isterseniz Google’dan 7.41 olarak gördüğüm kurun 7.06’dan işlem göreceğini gösteriyordu.

Western Union ile para gönderirken alıcının parayı nakit mi yoksa banka hesabından mı alacağı da kur hesaplanmasını çok yüksek bir şekilde etkiliyor. Alıcı banka hesabından parayı alırsa komisyon miktarı düşüyor.

İşleminizi online tamamlamak istiyorsanız kredi ya da banka kartı seçeneği en alışık olduğunuz ve size basit gelen yöntem olacaktır.

Western Union ile Para Göndermek Güvenli Mi?

Western Union hakkında en merak edilen sorulardan biri de güvenlik konusudur. İşlemlerinizin birçoğunu bankalar aracılığıyla bile yönetebildiğiniz Western Union hakkında güvenlikle ilgili en ufak bir endişeniz olmasına gerek yok.

Sadece bu yöntemde eğer işlemi nakit yürütürseniz banka hesabınız devre dışı kaldığından ve alıcı parayı yalnızca kimliği ve bir kod yardımıyla çekebileceğinden dolandırıcılara karşı dikkatli olmalısınız.

Yani parayı gönderdikten sonra geri dönüşü olmayan bir yöntem ve takibi mümkün değil. Güvenmediğiniz ve tanımadığınız kişilere Western Union ile para göndermeden önce 2 kez düşünmenizi tavsiye ediyoruz fakat bu da Western Union ile ilgili bir güvenlik problemine işaret ediyor.

Western Union ile Para Gönderme Limiti

Western Union ile ülkemize para transferi yapacak bazı kişiler için toplam para gönderme limitleri de önemlidir. Eğer siz de yurtdışından Türkiye’ye yüklü miktarda para göndermek istiyorsanız bu konu hakkında özel olarak yazdığımız yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Türkiye’den yapılacak işlemlerde Western Union para gönderme limiti 7500 dolar/Euro ya da 25000 Türk lirasıdır.

Western Union’ın En İyi Alternatifi Nedir?

Ücretlerden bahsederken de belirttiğimiz gibi Western Union paranın anında karşı tarafa ulaşması gerektiğinde ve eğer banka hesabına siz ya da alıcı sahip değilse sizin için yüksek komisyon ücretlerine katlanarak kullanışlı bir alternatif olabilir fakat çok daha ucuza bu işlemi tamamlayabileceğiniz bir alternatif mevcut o da Transferwise.

TRANSFERWİSE’I DENE

Transferwise

Yine benzer şekilde bir internet sitesi üzerinden işleminizi tamamlayacaksınız. Basit bir üyelik aşamasının ardından size iletilen IBAN adresine parayı göndererek ya da kredi kartı/banka bilgilerinizi girerek işleminize devam edebilirsiniz. Ardından alıcı IBAN bilgilerini girerek yurtdışından ya da yurtdışına para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu noktada fark yaratan Transferwise’ın Euro, dolar ya da pound hangi kurla işlem yaparsanız yapın onu gerçek değerinden göstermesidir.

Western Union’a kıyasla dezavantaj olarak bahsedebileceğimiz husus iki taraf da bir banka hesabına sahip olmak zorundadır, eğer nakit olarak işlem yapmak istiyorsanız Western Union en iyi alternatifiniz. Transferwise ile para transferiniz 1 iş günü içerisinde tamamlanacaktır.

Bu sayede farketmeden paranızın beklediğinizden fazla kesintiye uğramasının önüne geçersiniz. Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme yazımızda bu konuya daha detaylı bir şekilde de değinmiştik. Eğer düşük komisyon ücretleriyle işlemlerinizi hızlıca tamamlamak istiyorsanız Transferwise’ın web sitesine kesinlikle göz atmanızı öneriyoruz.

TRANSFERWİSE İLE PARA GÖNDER

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz