Van’da iş imkanları – Van’da yapılabilecek işler


Doğu Anadolu’nun büyük şehirlerinden biri olan Van, iş imkânları bakımından aslında bir çok işi bünyesinde barındırır. Bu işlerden bir çoğu evde yapılabilecek işlerden iken, diğer çoğunluğu da az sermaye ile büyük paralar kazandıracak işlerdendir. Siz de kendi dinamiklerinizi analiz ederek, Van’da bulunan iş imkânlarını değerlendirebilirsiniz. Daha az maliyet ile bir çok iş yapabilir ya da yaptığınız işleri, zamanla ve etkili bir reklam ile büyütebilirsiniz.

Van’da yapılabilecek işlerden ilki ticaret yapmaktır. Hemen her sınır ilinde, yöre halkının geçim kaynaklarından biri de ticaret ve turizm faaliyetleridir. Bu kapsamda iş yapmak isteyenler, çevre ülkelerden daha ucuza mal ettikleri başta elektronik ürünler, kıyafetler, ev eşyaları gibi ticaret mallarını kendi ülkelerinde satarlar. Siz de Van’da ikamet eden biriyseniz, Van’ın lokasyon özelliklerini değerlendirebilirsiniz. Doğuda bulunan ülkelerden daha ucuza mâl edeceğiniz ürünleri, ülke pazarlarında kâr marjı ile satabilirsiniz. Ancak böyle bir ticaret için gerekli satış izinlerini almanız gerekmektedir. Bahsi geçen izinleri aldığınızda sadece yerel satış değil, internet üzerinden online satış da gerçekleştirebilir, ülkenin geneline hitap edebilirsiniz.

Van’da iş imkânı sağlayan diğer bir özellik de turizm faaliyetleridir. Tarihi öneme ve uzun bir geçmişe sahip olan, başta Ermeniler için dinî bir özelliği bulunan Akdamar Adası, Hoşap Kalesi, Muradiye Şelalesi, Süphan Dağı gibi turistik alanlar, her yıl yerli ve yabancı bir çok turiste ev sahipliği yapar. Özellikle 2009’da ulaşıma açılan Ferit Melen Havalimanı ile daha fazla turist, Van’ı ziyaret etme imkânı bulmuştur. Bu potansiyeli iş fırsatına çevirmek elinizde. Öncelikle eğer iyi derecede yabancı dil biliyorsanız, kültürel turlar düzenleyen tur firmalarında turist rehberi olarak görev yapabilirsiniz. Son yıllarda yaşadığı yerin tarihî yapısını yabancı dilde ezberlemiş kişilerin de rehberlik ve tanıtım hizmetlerinde çalıştığını görmekteyiz.

Görüldüğü gibi illa ki bir yabancı dil bilmek gerekmiyor. Gelen turistlere yabancı dilde tarihî dokuları anlatarak da hizmet verebilirsiniz.

Van Gölü’nün ticarete konu olabilecek diğer bir potansiyeli de İnci Kefali denen balık cinsidir. Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan bu balık cinsi, Van için potansiyel bir iş kapısıdır. Yaz mevsimi, İnci Kefali’nin üreme dönemi olduğu için avcılığı yasaktır, ancak kış aylarında uzatma ağlar ile avcılık yapılmaktadır. Balıkçılık konusunda bir iş kurmayı düşünüyorsanız, inci kefali üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Zira İnci Kefali taze tüketilmesi gereken bir balıktır. Pazarda satılamayan büyük bir bölümü, imha edilmektedir. Bu nedenle eğer yeterli sermayeniz varsa, tıpkı ton balığı gibi İnci Kefali konservesi hazırlayan bir firma kurabilirsiniz.

Van’ın iş imkânları kapsamında turistik faaliyetler için hediyelikler hazırlayabilirsiniz. Van’ın hem bayanlar hem de erkekler için yöresel kıyafetleri mevcuttur. Özellikle kadınların giydikleri renkli ve süslü kıyafetler, bayan turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Genellikle parlak kadife kumaştan yapılan, belden büzgülü, uzun kollu ve yaka ile kol ağızları işlemeli olan kıyafetler dikerek, turistlerin yoğun olduğu bölgelerde satabilirsiniz. Yöresel kıyafetler yanında Van’a ait hediyelik anahtarlık, biblo, tablo, kartpostal gibi ürünler de dikkat çekici olacaktır.

VAN’DA İŞ İMKANLARI

Van’da evden para kazanmayolları da mevcuttur. El becerinize göre örgü ve dikiş işleri yapabilir, çeyizlik hazırlayabilirsiniz. Doğu bölgesinin adetlerinde, evlenecek olan kızların çeyizlerinde hiç bir eksiği olmaması istenir. Bunu bilen gelinlik kız anneleri ve genç kızlar, çeyiz işlerinde daha çok el yapımı ürünler tercih ederler. Bu noktada siz de havlu kenarı süsleme, yazma oyası örme, seccade kenarı süsleme, kanaviçe gibi işler ile evinizden para kazanabilirsiniz. Arzu ederseniz kendi yaptığınız ürünleri, çeyiz eşyası satan mağazalar ile anlaşarak satabilir ya da evinde geleneksel dokular görmek isteyen bayanlara internet üzerinden online satış yapabilirsiniz.

Aileniz kalabalık kişilerden oluşuyorsa, evinizde grup kurarak da evde yapılacak işlerden birini tercih edebilirsiniz. Bunun için Van’da evlere iş veren firmalar ile görüşmeli, el becerilerinize uygun kına paketleme, poşet katlama, anahtarlık yapımı, hediyelik kutu hazırlama, boncuk işi gibi işleri yapabilirsiniz. Kazanacağınız para miktarı, evde size yardım eden kişi sayısına ve zaman bağlıdır. Öyle ki işiniz için ayrılabilecek çok zaman ve kişi, daha fazla iş ve nihayetinde de daha fazla kazanç demektir.

Görüldüğü gibi Van’da yapılabilecek iş imkânı çok sayıdadır. Siz de kendinize en uygun iş için harekete geçip, varsa işin gerektirdiği eğitimleri alarak, yaşadığınız şehrin iş imkânlarını değerlendirebilirsiniz.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz