Tokyo Bombardımanı - Pasifik Savaşı


Tokyo'nun bombalanması, 10 Mart 1945, ABD'nin Tokyo'yu Napalm bombalarıyla dolu 275 B-29 uçağıyla bombalaması. Bu, tarihteki en vahşi ve en ölümcül hava saldırısı. Kayıplar 185.000'e kadar çıkıyor. 41 kilometrekare veya Tokyo'nun %7'si yok edildi.
Tokyo Bombardımanı - Pasifik Savaşı

II. 2. Dünya Savaşı sırasında ABD, 14 Kasım 1944'ten başlayarak Tokyo'yu 106 kez bombalamıştı. Özellikle 10 Mart 1945'teki hava saldırısı Tokyo Büyük Bombardımanı olarak adlandırıldı ve sivillerin zarar gördüğü bir hava saldırısı olarak biliniyor.

9 Mart 1945 akşamı saat 22.00 civarında, Tokyo'da hava saldırısı sirenleri çaldı ve halk paniğe kapıldı. Ancak her iki bombardıman uçağı da herhangi bir saldırı olmadan ortadan kaybolur. İki saat sonra, saat 24'te ilk bomba Tokyo'ya atıldı. Tokyo'da askeri güçler bombalamayı ancak 00:15'te fark etti ve sirenler çalmaya başladı. 2.5 saat boyunca Tokyo halı bombardımanı şeklinde Napalm bombalarıyla bombalanıyor. Bu bombardımanda önce şehrin çevresi yangın bombalarıyla bombalanıyor. Amaç insanları ateş çemberine sokmak.

10 Mart 1945 Amerika Birleşik Devletleri'ne ait B-29 tipi savaş uçakları Tokyo kentini bombalarken

Amerika Birleşik Devletleri'ne ait B-29 tipi savaş uçakları Tokyo kentini bombalarken

 

B-29 uçaklarıyla USAAF'nin Tokyo'ya bombardımanı.

B-29 uçaklarıyla USAAF'nin Tokyo'ya bombardımanı.

Bombardımandan önce ve sonra Tokyo

Bombardımandan önce ve sonra Tokyo.

Tarih 10 Mart 1945
Bölge

Tokyo

Sonuç Şehir hasara uğradı. Binlerce sivil öldü
Taraflar
  Amerika Birleşik Devletleri ABD      Japonya Japon İmparatorluğu
Güçler

325 Bombardıman Uçağı havalandı

Sadece 275 tanesi Tokya'ya ulaştı

638 Uçaksavar Bataryası

90 Avcı uçağı
Kayıplar
14 Uçak imha edildi

80.000 ile 185.000 arası sivil öldü. 49.000+ kişi yaralandı 267.171 bina yıkıldı

1 Milyon kişi evsiz kaldı

10 Mart 1945'ten önceki Tokyo Bombardımanları

ABD'nin Tokyo'ya ilk hava saldırısı, 18 Nisan 1942'de Amerikan uçak gemisi USS Hornet'ten (CV-8) havalanan Yarbay Jimmy Doolittle komutasındaki on altı B-25 tipi bombardıman uçağıyla gerçekleştirildi.

Temmuz 1944'te ABD, başta Saipan adası olmak üzere Mariana Adaları'nı işgal ettikten sonra, bu adaları hava üssü olarak kullanarak Japonya'nın ana kısmına bir B-29 bombacısı ile bir hava saldırısı başlattı.

24 Kasım 1944'te ABD, Nakajima Uçak Fabrikası'na ilk stratejik hava saldırısını başlattı. Bundan sonra hava saldırıları devam etti ve 27 Ocak 1945'te Tokyo'nun merkez ilçelerinin Yurakucho ve Ginza mahalleleri hedef alındı ​​ve Yurakucho istasyonu sivil ölülerle doldu.

10 Mart 1945'te Tokyo'nun Büyük Bombardımanı

ABD, Japon küçük ve orta ölçekli silah şirketlerinin üretim merkezi olduğu gerekçesiyle şehir merkezini ve sivilleri de hedef aldı. saldırı; ABD Hava Kuvvetleri'nin 73., 313. ve 314. Hava Kuvvetleri'nin B-29 bombardıman uçakları ile alçak irtifa bombardımanı şeklinde gerçekleştirildi.

9 Mart 1945'i 10 Mart'a bağlayan gece bombardıman başladı. Saldırıya 279'u bombalamakla görevli 325 B-29 bombardıman uçağı katıldı. Saat 00:07'de Fukagawa mahallesine ilk bomba atıldıktan sonra Jôtô (Saray'ın batısındaki) mahallesine de bir hava saldırısı başladı. Saat 00:20'de Asakusa mahallesi de bombalandı. Yangından çıkan duman 7000 metre yüksekliğe ulaştı ve saniyede 20 metre hızla fırtına esmeye başladı.

Japonya'nın hava savunmasının zayıf olacağını öngören Amerika, B-29 bombardıman uçaklarını makineli tüfekleri kaldırılmış haldeyken normalin iki katı olan 6 ton Napalm taşıyacak şekilde ayarlamıştı.

Atılan bomba çeşitleri; 'Yağlı napalm', 'Beyaz fosforlu napalm' ve 'Elektron napalm' başta olmak üzere E46 tipi Küme napalm olmak üzere toplam miktar 1.700 tona ulaştı.

Alçak basınç cephesi o gece geçerken kuzeybatı yönünden kuvvetli rüzgarlar esiyordu ve bu rüzgar da hasarı artırdı.

Güçlü bir rüzgar antenlerini sallayınca Japon radarları B-29'ları yakalayıp uyarmakta gecikti. İlk uyarı ancak bombardıman başladıktan sonra 00:15'te verilebilir.

Operasyonda ilk kez 'Alçak İrtifa Girişi' adı verilen uçuş manevrası denendi. Öncü 'Pass Finder' uçakları alçaktan 'Electron Napalm' atarak işaretler yaptı. Daha sonra bombardıman birlikleri alçaktan alana girerek Elektron napalmlarının oluşturduğu ışık noktalarını çevrelemek için E-46 tipi Küme napalmlarını fırlattı.

Tokyo çevresinde konuşlanmış Japon gece savaşçıları havalandı, ancak şiddetli ateş, ısınan havanın yükselmesi ve duman, saldırı hareketine meydan okudu. Zamanla, havaalanları duman ve külle doldu ve uçakların kalkmasını imkansız hale getirdi.

Bombardımanda 80.000'den fazla insan öldü ve yaklaşık 278.000 ev yakıldı. Tokyo'nun üçte birine denk gelen 40 km² yerleşim alanı yok edildi. 1 milyon kişi evsiz kaldı. Saldırı sonucunda kentteki 13 hastane yıkıldı veya kullanılamaz hale geldi.

Hasarlı Tıbbi tesisler

 • Tokyo Üniversite Hastanesi
 • Jikei Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
 • Koto Hastanesi
 • Keio Üniversite Hastanesi
 • Nihon Üniversitesi Itabashi Hastanesi
 • Mitsui Memorial Hastanesi
 • Tokyo Büyükşehir Fukagawa Hastanesi
 • Joto Hastanesi
 • Dojinkai Tokyo Hastanesi (Meiwa Hastanesi)
 • Kamio Memorial Hastanesi
 • Aoyama Beyin Hastanesi
 • Matsuzawa Hastanesi
 • Migita Hastanesi (Hachioji)

Saldırının yapıldığı gün olan 10 Mart, Japonya'nın 1905'te Ruslara karşı Mukden Savaşı'nı kazandığı tarih ve Japon Kara Kuvvetleri'nin günüydü.

Tokyo'nun Büyük Bombardımanı'na katılan 325 B-29 bombardıman uçağından 12'si düşürüldü ve 42'si hasar gördü.

Bombardımanın bilançosu

Marunouchi mahallesi çevresinde, zamanın Tokyo Büyükşehir Belediyesi binasının hasar görmesi dışında, bombardımanın hedefi olmayan birkaç blok yoktu. Bu blokların Japonya işgali sırasında askeri tesis olarak kullanılmasının öngörüldüğü söyleniyor. Tsukiji'nin hedef olmamasının nedeni ise 'St. Luke's International Hospital'ın (Saint Luke International Hospital) bulunduğu söyleniyor. Rockefeller Vakfı'nın bağışıyla kütüphanenin kurulduğu Tokyo İmparatorluk Üniversitesi'nin çevresi de hedef alınmadı. Hedefin, Kurtuluş Ordusu'nun Kanada'daki 'genel karargahı' nedeniyle seçilmediği söylense de kesin bir bilgi yok. İmparatorluk Sarayı da hedefinden muaf tutuldu. Ancak 25 Mayıs 1945'teki bombardımanla birlikte Meiji Sarayı da etrafına yayılan alevler tarafından yakıldı. Bu olayın sorumluluğunu üstlenen Saray İşleri Bakanı Tsuneo Matsudaira istifa etti.

Bombalamadan sonra ABD, Japonya'nın savaş endüstrisinin fabrikalardan evlere ve küçük atölyelere kaydığını ve bu nedenle bombalamanın doğrudan şehre yapıldığını açıkladı. Bu bombardıman, insanlık tarihinin tanık olduğu en büyük katliamlardan biridir. 10 Mart'taki 'Tokyo'nun Büyük Bombardımanı'nın ardından ABD, Tokyo'ya yönelik hava saldırılarına yeniden devam etti. Aralarında büyük hasara yol açan saldırı 25 Mayıs 1945'te gerçekleştirildi. 470 B-29 bombardıman uçağıyla o zamana kadar bombardımana hedef olmayan Yamanote'ye saldırdı.

10 Mart'ta Tokyo'da meydana gelen bombalı saldırıda ölenlerin sayısıyla ilgili tahminler farklı. Baskın sonrasında 79.466 ceset bulundu ve kaydedildi. Diğer birçok ceset bulunamadı ve şehrin sağlık müdürü 83.600 kişinin öldüğünü ve 40.918 kişinin yaralandığını tahmin etti. Tokyo itfaiyesi 97.000 ölü ve 125.000 yaralı verdi ve Tokyo Metropolitan Polis Departmanı 124.711 kişinin öldüğünü veya yaralandığını tespit etti. Savaştan sonra, Amerika Birleşik Devletleri Stratejik Bombalama Anketi, 87.793 ölü ve 40.918 yaralı olarak kayıpları tahmin etti. Araştırmada ölenlerin çoğunun kadın, çocuk ve yaşlılar olduğu da belirtildi. Tarihçi Frank Richard 1999'da tarihçilerin genellikle 90.000 ila 100.000 arasında ölüm olduğuna inandıklarını yazdı. Tarihçi Edwin P. Hoyt, bombalamada 200.000 kişinin öldüğünü yazdı. 2009'da Tarihçi Mark Selden, ölü sayısının Japon ve ABD hükümetleri tarafından kullanılan 100.000 tahminin birkaç katı olabileceğini yazdı. Hatta buna soykırım dedi. İngiliz Askeri tarihçi Basil Liddel Hart'a göre, bombalamada 185.000 sivil öldü.

 • 80.000 ila 185.000 kişi öldü
 • 40.918 kişi yaralandı.
 • 270.000'den fazla ev yıkıldı veya hasar gördü.
 • 1 milyon kişi evsiz kaldı
 • 41 kilometrekare Tokyo kayboldu

Sonrası

Japon hükümeti başlangıçta 10 Mart baskınının kapsamını sansürlemeye çalıştı, ancak daha sonra bunu propaganda amaçlı kullandı. Japonya Başbakanı Kuniaki Koiso, hava saldırısını "en vahşi ve barbar Amerikan saldırısı" olarak kınadı ve halka "Tokyo vatandaşlarının hava saldırılarından korkmadan giderek daha fazla birleştiğini" söyledi.

10 Mart'ta İmparatorluk Karargahı tarafından yayınlanan bir bildiride "şehirde sadece birkaç yer ateşe verildi" belirtildi. Ancak yıkım söylentileri hızla tüm ülkeye yayıldı. Saldırıyla ilgili haberler 11 Mart'ta tüm Japon gazetelerinin ön sayfasında yer aldı. Habercilik, saldırının ahlaksızlığına ve imha edilen B-29'ların sayısına odaklandı. Sonraki gazete haberlerinde, kayıpların boyutuna çok az atıfta bulunuldu ve yayınlanan birkaç fotoğrafta çok az fiziksel hasar görüldü. Japon Hükümeti'nin resmi yayıncısı, hava saldırılarının neden olduğu zararı hafife alma şeklindeki olağan uygulamayı terk ederek, kamuoyunda ABD'ye karşı öfkeyi harekete geçirmek için medyayı yıkımın geniş kapsamlı ölçeğini vurgulamaya teşvik etti. Radyo Tokyo saldırıyı "katliam bombalaması" olarak nitelendirdi ve bunun bir soykırım olduğunu söyledi. Radyo bombalama emrini veren Lemay'ı Roma'yı yakan İmparator Nero'ya benzetti. Diğer radyo yayınları, B-29 kayıplarına ve Japon sivillerin savaşı sürdürme arzusuna odaklandı. Amerikan gazeteleri Tokyo'daki fiziksel hasara odaklandı, kayıplara çok az atıfta bulundu ve ölü sayısı tahminlerine yer vermedi. Bunun nedeni USAAF açıklamalarının ve raporlarının içeriğiydi.

Saldırı, Japon sivillerinin moraline önemli ölçüde zarar verdi ve Mart ayındaki yangın çıkarıcı baskınlar, birçoklarını savaş durumunun hükümetlerinin kabul ettiğinden daha kötü olduğuna ikna etti. Japon Hükümeti, sadakatsizlik veya dedikodu yaymakla suçlananlara karşı ağır cezalar da dahil olmak üzere bir baskı kombinasyonu ve ülkenin hava ve sivil savunma önlemlerine olan güveni yeniden sağlamaya odaklanan bir propaganda kampanyasıyla karşılık verdi. Bu önlemler genellikle başarısız oldu.

kaynak

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz