Son dakika... Ege Denizi'nde göründü! Plajda şok anlar...


Devasa balinanın ardından ortaya çıktı, Salı günü popüler plajda kıyıdan yalnızca birkaç metre uzaklıkta kaydedilen video dehşete düşürdü.
Son dakika... Ege Denizi'nde göründü! Plajda şok anlar...

Birkaç ay önce bir balinanın kıyıya vurduğu Ege Denizi'nde, popüler bir plajda Salı günü öğleden sonra görüntülenen köpekbalığı şok etkisi yarattı.

Yunanistan'ın orta kesimindeki Nafplion'da yer alan Karathonas Plajı'nda, bir mavi köpekbalığının kıyıya birkaç metreye kadar avını kovaladığı görüldü.

Yunan medyası, Salı günü Karathonas Plajı'nda olanların büyük bir sürprizle karşılaştığını ve yarım metre derinliği olan suda hareket eden köpekbalığını gördüğünü bildiriyor.

Ilıman sularda yaşayan köpekbalıkları, çoğunlukla sakin olsalar da çok hızlı hareket etme kabiliyetleri bulunuyor. Mavi köpekbalıkları, saatte 50 kilometre hıza çıkabiliyor.

Küçük balıklarla beslenen Akdeniz ve Ege'deki mavi köpekbalıkları, sürekli deniz seviyesinin birkaç metre üstünde yüzüp avlarını aramalarıyla biliniyor.

SÜRÜKLENİRKEN GÖRDÜLER

SÜRÜKLENİRKEN GÖRDÜLER 

Koronavirüs salgını, depremler, suikastlar, çatışmalar derken kabus gibi geçen 2020'nin son günlerinde bir büyük de Ege Denizi'nden gelmişti. Aralık 2020'de kıyıdan yalnızca 2 mil açıkta (3,3 kilometre) sürüklenirken görüldü, görgü tanıkları hemen yetkililere haber verdi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Pire'de ortaya çıkan sekiz metre uzunluğundaki balina yalnızca yerel medyada değil uluslararası televizyonlarda da haber oldu.

Olayın duyulmasıyla belediye yetkilileri alarma geçti ve hemen denize açıldı, televizyonlar Freattida plajına habercileri gönderdi.

Yunan medyası gemiyle sahile çekilen balinanın görüntülerini ekrana getirirken, uluslararası haber ajansı Associated Press (AP) da fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Yerel medya, kıyıya getirilen dev balinanın neden öldüğünün bilinmediğini ve yetkililer tarafından bir araziye gömüldüğünü bildiriyor.

Yunan basını, Ege Denizi'nde bu kadar büyüklükte bir balina görülmesine oldukça ender rastlandığını da aktarıyor.

Ege Denizi'nin Türkiye kıyılarında, bir yalancı katil balina çeyrek asır sonra görüldüğünde takvimler 2020 yılının Ocak ayını gösteriyordu.

Oltayla avlanan balıkçı Uğur Özdemir, ilk defa gördüğü sekiz balinanın görüntülerini bilim insanlarına göndermişti.

Bilim insanları, Gökçeada açıklarında ortaya çıkan yalancı katil balinaların tüm Akdeniz ve Ege'de yalnızca 20 kez kaydedildiğini duyurmuştu

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz