Rusya, koronavirüs tehdidine layıkıyla cevap verdi


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tehdidine layıkıyla yanıt verdiklerini belirtti.
Rusya, koronavirüs tehdidine layıkıyla cevap verdi

Putin, Kovid-19’un Rus ekonomisi için sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda, “Toplum, sağlık sistemi ve hayati önem taşıyan ulusal iktisat sektörlerinin çabalarını birleştirmesi yardımıyla salgın tehdidine layıkıyla yanıt verildiğini artık söyleyebiliriz” dedi.


Putin, “Ekonomi eski haline dönüyor, kademeli olarak kısıtlamalardan çıkıyor” diye kaydetti.

Rusya’nın, en belirleyici anda “kendi teknolojik ve üretim altyapısına dayandığı” için bu şekilde bir cevap verebildiğini kaydeden Putin, “Genel olarak ekonomimiz, tüm kilit halkaları ve tehlikeli sonuç ehemmiyet taşıyan altyapısı, ki buna yeni nesil altyapı, dijital ve telekomünikasyon altyapıları da dahil, ciddi zorluklara hızla adapte olabileceğini, ağır yüke dayanabileceğini ve zor koşullarda arızasız çalışabileceğini kanıtladı” ifadesini kullandı.

Birçok müessese ve işletmenin bu zor aylarda yüksek seferberlik modunda çalıştığına dikkat çeken Devlet Başkanı, “Koronavirüse karşı mücadeledeki ekonomik ve sanayi cephesine destek verdiler, insanları gıda ürünleri, temel ihtiyaç maddeleri ve ilaçlar ile temin ettiler. Salgının en başındaki bazı somut zorluklara, teknolojik aksaklıklara rağmen onlar esneklik, sorumluluk duygusunu ve yeteneklerini sergileyerek üretimi süratli bir şekilde yeniden yapılandırmayı başardılar. Çok dar bir zaman dilimi içinde olağanüstü duruma müsait tempoyu yakaladılar” dedi.

Karantina döneminde çalışmalarını aralıksız sürdüren ve öncelikli sorunları çözen bütün işçilere, mühendislere, idarecilere teşekkür eden Putin, “Net ve uyumlu bir şekilde çalışarak vatandaşların, sıhhat sisteminin ve bütün ülkenin bu denli ihtiyaç duyduğu sonucu sağladılar. Bu sayede birkaç hafta içinde kişisel koruyucu ekipman üretimi kat kat artırıldı. Normal zamanlarda bu kadarına hiçbir zaman ihtiyaç yoktu. Ayrıca öteki kritik öneme sahip ürün, teçhizat ve ekipman üretimi artırıldı. İhtiyaç duyulan ilaçların üretimi de süratli bir halde artırıldı. Bazı ilaçlarda Nisan-Mayıs döneminde üretim 100 kat arttı” ifadesini kullandı.

Hastanelere yeni ekipman tesliminin de üstün dereceli tempoda gerçekleştirildiğini kaydeden Rus lider, karantina döneminde gıda ve temel ihtiyaç maddeleri üreticileri ile onlara bağlı lojistik ve nakliye şirketlerinin, ticaret ağlarının ve e-tecim işletmelerinin büyük bir gayretle çalıştığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun sonucunda mallar 24 saat aralıksız olarak mağazalara ulaştırıldı, alıcıların evlerine teslim edildi. Bununla birlikte fiyatlarda ani yükselişlere izin verilmedi, bu son aşama önemli. Belirli mallarda geçici kıtlıklar süratli bir biçimde belirlenerek ortadan kaldırıldı. Bir başka önemli husus, bu yukarıdan talimatlar ve emirlerle değil, saydam piyasa mekanizmaları yardımıyla yapıldı”.

Bu zor koşullarda ziraat ürünlerinin aralıksız teslimini sağlayan ve ilkbahar döneminde tarlalardaki tüm emekleri eksiksiz yerine getiren ziraat işçilerine de teşekkür eden Putin, “Her birimiz için en kıymetli şeyin zaman olduğu ekstrem koşullarda, sanayi, tarım ve öteki sektörlerdeki birçok işletme yaklaşımlarında ve organizasyonda değişikliğe gitti, hantal ve modası geçen her şeyden vazgeçerek oldukça süratli bir şekilde yeni çözümler üretti ve bunun cevabında etkinliklerini artırdı” ifadesini kullandı.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz