Palamut Balığının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?


Denizlerimizde bolca bulunan ve en lezzetlilerine Marmara Denizi ve Karadeniz’de rastlanan palamut balığı ülkemizde oldukça sevilen ve bolca yenilen bir balık türüdür. Büyük bir balık olması nedeniyle tek tek satın alınabilen palamutun en lezzetli olduğu zamanlar Eylül ayı sonundan Şubat ayına kadar olan dönemdir.

Sürüler halinde yaşayan ve göç eden palamut balıkları ılık ve sıcak deniz balıklarıdır. Hem kıyılarda hem de açıkta yaşayabilen palamut hızlı yüzebilen, yırtıcı ve saldırgan bir balıktır. Dişleri büyük ve uzun, pulsuz ve eti siyah bir balık olan palamutun uzunluğu 90 cm’e kadar varır. Bu balık türü boyuna göre farklı isimlere sahiptir; vonoz, gaco, çingene palamudu, palamut, kestane palamudu, zindandelen, torik, sivri, altıparmak, peçuta.

Palamut balığı lezzetinin yanı sıra saymakla bitmeyen faydaları nedeniyle mutlaka sofralarda olması gereken bir balıktır. Hem yetişkinlerin hem de çocukların sağlığı açısından mevsiminde bolca palamut tüketmek tavsiye edilir. Protein ve D vitaminini bünyesinde en çok barındıran palamut A vitamini, folik asit, demir, potasyum, fosfor ve Omega 3 yağ asidi de içerir. Kolesterole iyi gelmesi nedeniyle tercih edilen bir balıktır.

Palamut balığı hücre yenileyici özelliğe sayesinde cildin daha sağlıklı olmasında önemli rol oynar. İçerdiği A vitamini nedeniyle göz sağlığı açısından önem taşıyan palamut balığı,
özellikle gelişme çağındaki çocukların bolca tüketmesi gereken önemli bir besindir.

Temizlemesi kadar pişirmesi de en kolay balıklardan biri olan palamutun her damak zevkine hitap edebilecek şekilde pişirme yöntemi bulunur. Palamut balığı hem fırında ve ızgarada hem de tavada pişirilebildiği gibi buğulama ve pilaki şeklinde de pişirilebilir. Eylül ayında yağlı olması nedeniyle bu balığın ızgarada ve fırında pişirilmesi önerilmektedir. Güveçte yapılan palamutun da tadına doyum olmaz.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz