Moneygram Nedir, Nasıl Kullanılır? Para Transfer Rehberi


Yurtiçi ya da yurtdışı para transferleri yapmak günümüzde oldukça kolay. Sadece bankalar aracılığıyla değil farklı alternatifler ile de para transferi yapabilirsiniz. Moneygram da bu alternatiflerden biri.

Bu alternatiflerden birisini de para transfer şirketleri oluşturuyor. Para transfer şirketleri para göndermeyi bankalara göre daha çabuk ve daha düşük komisyonlarla yaptıkları için günümüzde kullanım alanları da artış göstermekte.

Bu yazımızda bu şirketlerden birisi olan Moneygram hakkında detaylı bir inceleme yapacağız. Aynı zamanda eğer alıcı ve göndericinin banka hesabı varsa Moneygram’dan daha düşük komisyonlarıyla en iyi alternatif olduğunu düşündüğümüz Transferwise’ın neden daha avantajlı olduğuna da değineceğiz.

TRANSFERWISE’A GÖZAT

Moneygram Nedir?

Moneygram, yurtiçi ve yurtdışına banka hesabına gerek duymadan kolay ve ekonomik bir şekilde para transferi yapmanızı sağlayan bir şirkettir. Moneygram ile dünya çapında 200’den fazla ülkeye kolay ve hızlı bir şekilde para transferi yapabilirsiniz.

Moneygram Ücretleri: Komisyon

Moneygram ile para transferi yaptığınız zaman 500 Dolar gönderdiğinizde size 49 Dolar gibi bir para transfer ücreti çıkarmaktadır. Aynı transferi örneğin Türkiye’den Amerika’ya para göndermek için Transferwise üzerinden yaparsanız 40 TL gibi bir ücret ödüyorsunuz. Arada çok büyük bir fark var. Bu sebeple biz Transferwise’ı tercih etmenizi öneriyoruz.

TRANSFERWISE İLE PARA GÖNDER

Kuveyt Türk masrafları bu şekilde bir tablo haline getirmiş. Miktar arttıkça komisyon daha da artıyor. Moneygram masraf hesaplama için yukarıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

Moneygram ile Para Transfer Limiti

Moneygram acenteleri ile gönderim yapabileceğiniz en fazla para miktarı yaklaşık olarak 10.000 USD’dir. Para gönderim koşulları ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Moneygram ile Yurtdışına Para Gönderimi Nasıl Yapılır?

Moneygram ile para göndermek oldukça kolaydır. Para göndermek için yapmanız gereken tek şey size en yakın Moneygram acentesine gitmek.

Dünya çapında yaklaşık olarak 350.000 Moneygram acentesi bulunmaktadır. Bu acenteler ile başka bir Moneygram acentesine, banka hesabına veya mobil cüzdana para gönderimi yapabilirsiniz. Moneygram ile para gönderimi yapmak için yapmanız gereken işlemler şunlardır:

 • Size yakın bir Moneygram acentesine gidin.
 • Acenteye gittiğinizde gönderi formunu doldurun.
 • Bu formu ve göndermek istediğiniz tutar ve alınan komisyonu görevliye verin.
 • Size verilen fişi ve 8 rakamlı referans numarasını alın.
 • Referans numarasını alıcı ile paylaşın. 

Bu işlemleri yaptıktan sonra gönderdiğiniz para doğrudan alıcının hesabına yatırılacaktır.

Moneygram ile Para Gönderimi Yapmak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Moneygram acentesi ile para transferi yapmak için yanınızda bulunması gereken evraklar şunlardır:

 • Kimlik (Pasaport ya da ehliyet de olabilir.)
 • Alıcının kimlik bilgilerine uygun tam adı.
 • Göndermek istediğiniz miktar ve hizmet ücreti.

Eğer bir banka hesabına para gönderimi yapıyorsanız yukarıdaki yazdığımız evraklar dışında sizden istenen ek bilgiler şunlardır:

 • Alıcının bankasının adı
 • Alıcının hesap numarası

Mobil cüzdana para gönderimi yapıyorsanız yukarıda yazdığımız evraklar dışında sizden istenen ek bilgiler şunlardır:

 • Alıcının uluslararası telefon kodu
 • Mobil telefon numarası

Bankadan Moneygram ile Para Transferi Nasıl Yapılır?

Moneygram anlaşmalı bankalar aracılığıyla para transferi yapacaksanız yapmanız gereken bankaya gidip banka görevlisine doldurduğunuz form ve göndermek istediğiniz tutar ile komisyon ücretini vermelisiniz.

Banka görevlisinden 8 rakamdan oluşan referans numarasını alın. Bu referans numarasını alıcıya gönderdikten sonra alıcı parayı çekebilir. Bu işlemleri yapabilmek için bankadan herhangi bir hesap açmanıza gerek yoktur.

Moneygram Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Türkiye’de DenizBank ve KuveytTürk bankaları Moneygram ile anlaşmalı bankalardır. Bu banka şubelerinden birine giderek Moneygram aracılığıyla para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankalar aracılığıyla işleminizi tamamlamak istiyorsanız Western Union anlaşmalı bankalar açısından daha geniş bir yelpaze sunuyor.

Moneygram ile Döviz Gönderimi Yapılabilir mi?

Moneygram, para gönderme ve alma konusunda seçilmiş ülkelere döviz seçenekleri sunmaktadır. Eğer para gönderimi yaptığınız ülke paranın birden fazla döviz ile alınmasına izin veriyorsa gönderen paranın alınacağı dövizi seçebilir.

Moneygram Para Çekme: Yurtdışından Gelen Para Nasıl Çekilir?

Adınıza para gönderimi yapıldıysa bu parayı çekmek için yapmanız gereken işlem çok basit. Bir Moneygram acentesine giderek form doldurmak ve parayı gönderen kişinin size yolladığı referans kodu, geçerli bir fotoğrafınızın bulunduğu kimliğinizi ve doldurduğunuz formu acente görevlisine vermek. Bu işlemlerden sonra adınıza gelen parayı alabilirsiniz.

Eğer para banka hesabınıza ya da mobil cüzdanınıza gönderildiyse hiçbir işlem yapmanıza gerek yoktur. Otomatik olarak hesabına geçecektir.

Para Çekmek İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Para transferini almak için acenteye gittiğinizde ihtiyacınız olan evraklar şunlardır:

 • Tam adınızı gösteren resmi kimlik. (Pasaport, ehliyet, kimlik)
 • Referans numarası 

Moneygram Acenteleri Nelerdir?

200’den fazla ülkede yaklaşık 350.000 tane Moneygram acentesi bulunmaktadır. Size en yakın Moneygram acentesini linke tıklayarak bulabilirsiniz.

Gelen Parayı Kim Alabilir?

Moneygram ile yapılan para transferlerinde acenteden parayı sadece para gönderimi kime yapılmışsa o alabilir. Parayı almaya gelen kişinin görevliye geçerli bir fotoğraflı kimlik belgesi göstermesi gerekmektedir. Western Union ile para göndermek de tıpkı Moneygram’da anlattığımız şekilde işler.

Moneygram Transferi Ne Kadar Sürer?

Hangi Moneygram ödeme yöntemiyle gönderim yaparsanız yapın gönderdiğiniz para yaklaşık 10 dakika içinde alıcının hesabına ulaşır. Bu yüzden Moneygram bankalara göre para transferi konusunda çok daha hızlıdır. Ayrıca gönderdiğiniz para transferinin alıcıya ulaşıp ulaşmadığını Moneygram’ın sitesinden size verilen referans numarası ile takip edebilirsiniz.

Moneygram Güvenilir Mi?

Moneygram, Türkiye’de BDDK tarafından banka gibi denetlenen bir kurumdur. Dünyanın birçok yerinde birçok insan para transferi yapmak için Moneygram kullanmaktadır. Bu yönden bakarsak Moneygram para transferlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz bir kurumdur.


Transferwise’ın Moneygram’a Karşı Avantajları Nelerdir?

Moneygram ve Western Union eğer alıcının banka hesabı yoksa uluslararası para transferi konusunda en başarılı yöntemlerdir. Hem para anında kullanıcıya ulaşır hem de güvenilirdir fakat iki taraf da bir banka hesabına sahipse Transferwise bu yöntemlere karşı çok daha avantajlı. Peki bu avantajlar neler?

 • Transferwise ile online olarak uluslararası para transferlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Rakiplere göre çok daha düşük komisyonlar ödersiniz. Ülkelerin yerel para birimleriyle işlem yapıp kur dönüşümlerinden de kayba uğramazsınız.
 • Alıcı parayı doğrudan banka hesabına alır. Maksimum 1 iş günü içerisinde işlem gerçekleşir.
 • Yalnızca internet sitesine girerek tüm masrafları bütün şeffaflığıyla görürsünüz.

TRANSFERWISE’I DENE

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz