Milatta İlk Kez, Kara Delik Çarpışma Anı Gözlemlenmiş Olabilir


Kara deliklerin çarpışma anlarına dair şimdiye kadar bildiklerimiz fazlaca sınırlıydı çünkü bu konuda yapılabilmiş herhangi bir rasat yoktu. Ancak bir öbek bilim insanı, tarihte ilk kere bir çarpışma anının ışık izini gözlemlemiş olabilir.
Milatta İlk Kez, Kara Delik Çarpışma Anı Gözlemlenmiş Olabilir

Kara delikler, yıllardır yapılan sayısız araştırmaya ve gözleme karşın insanlık için hala büyük bir bilinmezlik barındırıyor. Geçtiğimiz sene insanlık tarihinde ilk kez bir kara deliğin fotoğrafı çekilmiş ve bu sayede bu kuvvetli ve bilinmezlerle dolu kozmik yapıyı daha iyi anlayabilme fırsatı elde etmiştik. Hatta bu fotoğrafın çekilmesi, uzay araştırmaları tarihinde yeni bir devrin başlangıcı olarak kabul edildi.

8 değişik teleskopun ve 10 yılı aşkın vakit boyunca idame eden araştırmaların sonucunda, 53 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir kara deliğin fotoğrafını çekmiş olduk. Bu türden bir bilgiyi sindirebilmek bile hala pek hepimiz için kolay değil bu sebeple 53 milyon fer yılı uzaklıktaki bir kara deliğin fotoğrafı demek, aslına bakarsak tam olarak 53 milyon yıl önceki halinin fotoğrafı demek ve uzaya, kara deliklere dair bilgilere böylesine bir vakit mantığı ile ulaşabiliyor olmak düşününce garip hissettiriyor.

Ancak bu ilginç his, incelemelerin devam etmesine mani değil, askine bilinmeze olan açlığımız ile kamçılanıyor ve çalışmaya devam ediyoruz.O günden sonrasında da kara delikler ile ilgili çalışmalar devam etti ve geçtiğimiz aylarda en son 13 milyar yaşında ve bilinen en yaşlı kara deliğin keşfi gerçekleşti. 

Bu tür adımlar, kara deliklerin yapısını anlamak ve aynı zamanda uzay hakkında daha derin bilgiler elde etmek adına fazlaca önemli. Kara delikler ile ilgili sahip olduğumuz en net malumat, kusursuz çekim güçleri. Öyle ki, uzayda yol alan hiçbir madde, bir kara deliğin çekim kuvvetinden kaçabilecek güce haiz değil. Böylesine güçlü tesir alanına sahip bir kozmik cismin merak mevzusu olması ve pek oldukca araştırmanın odak noktasında yer alması ise şaşırtıcı değil. 

Kara delik gözlem tarihinde bir ilke daha imza atılmış olabilir.

Son olarak da gelen yeni bir habere göre, bir grup bilim insanı, yine tarihte bir ilke imza attı ve kara deliklerin çarpışma anının ışık izini gözlemlemeyi başardı. Ancak bu henüz kesin bir bilgi değil ve doğruluğunun teyit edilmesi için aradan bolca zaman geçmesi ve muhtemel bir çarpışma sonucu oluşabilecek diğer olayların da gözlemlenerek durumun teyit edilmesi gerekiyor.

 LIGO ve Virgo kütle çekimsel dalga gözlemevleri tarafınca belirlenen bu çarpışmaya dair ışık izi konusu ile alakalı araştırma, Physical Review Letters üstünden yayımlandı. Gözlemlendiği kabul edilen durumun teyit edilmesi durumunda ise kara delik hareketlerine dair pek fazlaca yeni bilgiye ulaşmak için yeni bir şansımız olacağı düşünülüyor.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz