Kimlik ve ehliyette yeni dönem! İptal etmeniz şart ! İptal etmezseniz 1 ay engelleniyor..


Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kimlik ve ehliyet yenileme işlemi sürüyor. Hâlâ çipliye dönüştürülmesi gereken 18.2 milyon kimlik ve 17.6 milyon da ehliyet var.
Kimlik ve ehliyette yeni dönem! İptal etmeniz şart ! İptal etmezseniz 1 ay engelleniyor..

İçişleri Bakanlığı’nın Yaptığı Düzenlemeyle Ehliyet, Kimlik Ve Pasaport İle İlgili Değişiklik Kararı, 1 Ocak 2017 Tarihinde Yürürlüğe Girmişti. 83.6 Milyon Nüfuslu Türkiye’de 4 Yılda Son Açıklanan Verilere Göre, 65.4 Milyon Vatandaş, Çipli Kimliklere Geçti.

Toplam Ehliyet Sayısı İse Yaklaşık 30 Milyon Adet. Bugüne Kadar 12.4 Milyon Ehliyet Çipli Hale Getirildi. Yine Bakanlığın 21 Eylül 2020’de Devreye Aldığı Bir Başka Yenilik De Ehliyetin Kimlik Kartına Entegre Edilmesi Uygulaması. Kimlik Kartına Yüklenen Sürücü Belgesi Sayısı Da 1.5 Milyonu Aştı.

Yani 18.2 Milyon Nüfus Cüzdanı, 17.6 Milyon Ehliyet Yenilenmeyi Beklerken, Sürücü Belgesini Nüfus Cüzdanına Yüklemeye İmkan Tanıyan "tek Kart" Sisteminden İse Daha Fazla Kişinin Yararlanması Öngörülüyor. Posta'dan Gülten Uğurlu'nun Haberine Göre; Ehliyetini Hâlâ Yenilemeyenler, 2022’nin Sonuna Kadar Süreniz Var.

Nüfus Cüzdanını Çipli Hale Getirmek İçin De İlk Etapta 2023 Yılına Kadar Süre Tanınsa Da Daha Sonra Bu Kısıtlama Kaldırıldı. Ancak Çipli Kartın Sunduğu Avantajlardan Faydalanmak İçin Bir An Önce Harekete Geçin. İşlemler İse Kısa Süreli Ve Çok Basit.

Kimlik ve ehliyette yeni dönem! İptal etmeniz şart ! İptal etmezseniz 1 ay engelleniyor

İşte İzlemeniz Gereken Adımlar: 

1- Önce Randevu Alın

hem Ehliyet Hem De Kimlik Yenilemek İçin İlk Yapmanız Gereken Randevu Almak. Bu Zorunlu. Randevu İçin Alo 199 Numaralı Çağrı Merkezini Arayabilirsiniz Veya ‘randevu.nvi.gov.tr’ İnternet Adresi Üzerinden Başvurabilirsiniz.

Gününüzde Gitmediğiniz Zaman Sistem Yeniden Randevu Almanızı 1 Ay Engelliyor. Bu Durumda Eğer Gidemeyecekseniz Randevuyu, Süresi Dolmadan En Az Yarım Saat Önce İptal Etmeniz Şart.

2- Değişim Ücretini Yatırın 

Randevunuzu Aldınız, Başvurmaya Gideceksiniz. 30 Liralık Değişim Ücretini (değerli Kağıt Bedeli) Başvurunuzdan Önce Vergi Dairesi Müdürlüklerine, "ivd.gib.gov.tr" İnternet Adresi Üzerinden Sanal Pos Uygulamasıyla Ya Da Bankaya Yatırmanız Gerekiyor.

Kimlik ve ehliyette yeni dönem! İptal etmeniz şart ! İptal etmezseniz 1 ay engelleniyor

3- Bu Belgeleri Hazırlayın 

Başvuruya Giderken Yanınızda Olması Gereken Belgeler İse Şunlar: - Nüfus Cüzdanınız (nüfus Cüzdanı Olmayanlar İçin Sürücü Belgesi, Pasaport, Evlilik Cüzdanı...) -son 6 Ay İçinde Çekilmiş Bir Adet Biyometrik Fotoğraf. -değişim Ücretini Ödediğinizi Gösteren Dekont

4- Yenisi 1 Günde Elinizde 

Gerekli Belgelerle Randevunuzu Aldığınız Gün, Nüfus Müdürlüğüne Giderek Başvuru İşleminizi Yapıyorsunuz. Yeni Kimlik, 1 Gün Veya En Geç 2 Gün İçinde Adresinizde Oluyor.

5- Geçerlilik Süresine Dikkat 

Yeni Çipli Kimlik Kartının Kullanım Süresi 10 Yıl. Sürenin Ne Zaman Dolacağı Da Kimliğin Üzerinde Yazıyor. Geçerlilik Süresinin Bitiminde, Kart Sahibinin Tekrar Başvuru Yaparak Kartını Yenilemesi Gerekiyor.

Kimlik ve ehliyette yeni dönem! İptal etmeniz şart ! İptal etmezseniz 1 ay engelleniyor

Kaybeden 60 Lira Veriyor 

-kimlik Yenileme: 30 Lira. -evlilik Nedeniyle Kimlik Değişimi: 30 Lira. -eskiyen Kimliği Değiştirme: 30 Lira. -yeni Doğan Bebek İçin 1 Ay İçinde Kimlik Çıkarmak Ücretsiz. -doğumdan İtibaren 1 Ayın Sonunda Bebeğin Kaydı Yapılmamışsa: 30 Lira. -çipli Kimlik Kaybedilmişse: 60 Lira. -eski Tip Kimlik Kaybolursa: 30 Lira.

5.7 Milyon Yeni Nesil Pasaport 

Yeni Nesil Pasaport Sayısı 5.7 Milyon Oldu. Pasaportların Yenilenmesi İçin Son Tarih Olarak Belirlenen Bir Süre Yok. Mevcut Pasaportunuz, Süresi Bitinceye Kadar Geçerli. Pasaport Yenileme İşlemi De Yine Nüfus Müdürlükleri Üzerinden Yürütülüyor.

407 Liradan Başlıyor 

Pasaportta Ödenecek Ücretler, Alınacak Süreye Göre Değişiyor: -6 Aylık Olan 407.20 Lira. -1 Yıllık Olan 512.10 Lira. -2 Yıllık Olan 722.20 Lira. -3 Yıl Olan 950.20 Lira. -4 Yıl Ve Üzeri (10 Yıla Kadar) 1265.40 Lira. Ehliyeti Yenilemek İçin De Yine Kimlik Kartında Olduğu Gibi Bir Süreç İzleniyor.

Randevu Aldıktan Sonra Başvuru İçin Eski Sürücü Belgesi, Nüfus Cüzdanı, 15 Liralık Değişim Bedelinin Bankaya Yatırıldığına Dair Makbuz, 1 Biyometrik Fotoğraf, Kan Grubunu Belirtir Belge Veya Yazılı Beyan Ve En Önemlisi De "sürücü Olur" Yazan Ve Aile Hekiminden Ücretsiz Olarak Alınan Sürücü Sağlık Raporu Gerekiyor. Yeni E Sınıfı Ehliyet 5 Yıl Geçerli. Diğerlerinde Süre İse 10 Yıl.

Kimlik ve ehliyette yeni dönem! İptal etmeniz şart ! İptal etmezseniz 1 ay engelleniyor

İki İşlev Tek Kart 

Yeni Nesil Sürücü Belgelerindeki Bilgilerin, Çipli Kimlik Kartlarına Entegre Edilmesiyle Vatandaşların, Yanlarında Ayrıca Ehliyet Bulundurma Zorunluluğu Ortadan Kalkıyor.

Eski Tip Kimlik Ve Ehliyetlerde Bu Uygulama Yapılamıyor. "iki İşlev Tek Kart" Sistemi İçin Hem Ehliyetin Hem De Kimlik Kartının Çipli Olması Gerekiyor. Yine Önce Randevu Alınıyor.

Herhangi Bir Nüfus Dairesine Giderek Başvuru Yapılıyor. Ehliyetin Nüfus Cüzdanına Entegrasyonu Ücretsiz Olarak 1 Dakikada Gerçekleştiriliyor. Kartınız 1 Gün İçinde Evinize Ulaştırılıyor. Bu Uygulamayla İlgili Bir Süre Sınırı Bulunmuyor.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz