İstavrit Balığının Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?


Ocak ayının öne çıkan balık çeşitlerinden biri olan istavrit, çoğunlukla yağda kızartılır ve yanında salata ile mükemmel bir uyum sağlar.

Faydaları saymakla bitmeyen balığı haftada bir gün de olsa sofralardan eksik etmemek sağlık açısından oldukça faydalı. Herkesin yemekten keyif aldığı balık türleri farklılık gösterebiliyor. Kimisi büyük balık severken, kimisi de küçük balıklardan yana tercihini kullanabiliyor. Küçük balık denilince akla ilk gelen ve eti oldukça lezzetli balıklardan biri olan istavrit en sevilen ve yenilen balık türleri arasında. En lezzetli zamanı Kasım ve Mart ayları olması ve gereken büyüklüğüne ulaşması nedeniyle istavrit balığı bu dönemlerde çok daha fazla tüketiliyor.

Bu muhteşem balığın özelliklerinden kısaca bahsedelim. Trachuridae familyasının balıklarından olan istavrit göçebe olarak Ege, Marmara denizleri ve Karadeniz arasında yaşar. Büyüklüğü 20-30 cm civarında olup gövde kısmı beyaz, yan kısımları gümüş-gri, sırt kısmı ise yeşilimsi-mavi renk tonlarındadır. Ülkemizde Karadeniz istavriti, karagöz ve sarıkanat olarak bildiğimiz bu balık türünün pullarının sayısı büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Beslenmesini çaça, çamuka, hamsi gibi balıkların küçük yavrularını yiyerek yapar. İstavrit balıklarının en büyük şanssızlığı sürü halinde gezdiklerinden dolayı kolayca avlanabiliyor olmaları.

Gelelim istavritin faydalarına. Her balık gibi istavritin de oldukça fazla faydası var. Hormon dengesi sağladığından ve hormon seviyesini düzenlediğinden dolayı özellikle kadınların favorisi. Diğer taraftan hamile olan ve emziren annelerin istavritten uzak durmalarında fayda var.

A, C, B2, B6, B12 vitaminlerini bünyesinde barındıran istavrit omega-3 yağ asitleri açısından da zengin bir balık. Hafızayı güçlendirmesi nedeniyle hem çocukların hem yetişkinlerin tercih etmesi gereken balık türleri arasında her zaman önemli yerini koruyor. Soğuk algınlığı hastalıklarından korunmak adına bolca tüketilmeli çünkü bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye de sahip.

Türk mutfağının en sevilen balıklarından olan istavrit nasıl pişirilir?

Birkaç farklı pişirme yöntemi var, hangisini tercih edeceğiniz sizin damak zevkinize kalıyor. Mısır ununa buladığınız istavritleri çıtır çıtır yemek istiyorsanız tavada kızartabileceğiniz gibi, daha yumuşak bir şekilde yemek için fırında yanına soğan ve limon dilimleri koyarak da pişirebilirsiniz. Izgarada pişen balığı daha çok sevenler için istavriti ızgara da pişirmek de bir diğer seçenek.

İstavrit Balığının 7 Faydası

İstavrit, küçük boyutlu balıklar arasında en çok sevilen seçenekler arasında yer alır. Hele ki denizden yeni çıkmışsa çıtır çıtır, nefis bir lezzet sizi bekliyor demektir. Güzelce kızarttığınız istavritlere bir de mevsimin en güzel yeşillikleri eşlik ederse en faydalı, en lezzetli öğün sizin olmuştur. Peki nedir bu faydalar? İşte istavrit yiyerek vücudunuza armağan ettiğiniz 7 fayda…

1. Hormonları Düzenler

Birçok insanın yaşadığı sorunlardan biri olan hormon düzensizliği, vücudu her anlamda etkileyen bir problemdir. Bu sorunu çözebilmek ise düzenli olarak istavrit tüketmekte gizlidir. İstavrit, hormon seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak istavrit tükettiğinizde hormonal sorunların iyileşmesini sağlamak mümkündür.

2. Kolesterolü Düşürür

Kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde tehdit eden kötü kolesterol problemini düzenli olarak istavrit tüketerek çözebilirsiniz. İstavrit, kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olarak çok daha sağlıklı bir insan olmanızı sağlar.

3. Bağışıklığı Güçlendirir

Düzenli olarak istavrit tüketerek vücudunuzu kanser gibi birçok hastalığa karşı çok daha dirençli bir hale getirmek mümkündür. İstavrit, zararlı birçok hastalık hücresinin yok olmasını sağlayarak tüketen kişiye sağlık verir.

4. Kan Akışını Düzenler

İstavrit, damar esnekliği kazandıran bir özelliğe sahiptir. Böylece vücuttaki kan akışının dengeli bir şekilde süregelmesini sağlar.

5. Migren Ağrılarına İyi Gelir

Birçok insanın korkulu rüyalarından biri olan migren rahatsızlığı ile istavrit tüketerek başa çıkabilirsiniz. Düzenli olarak tüketilen istavrit, migren ağrılarının hafiflemesini sağlar.

6. Eklem Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Vücut hareketlerinizi önemli ölçüde kısıtlayan eklem rahatsızlıklarınız mevcutsa istavrit tüketimi ile bunu dizginlemeyi deneyebilirsiniz. İstavrit, birçok eklem rahatsızlığının etkilerini en aza indirmeye yardımcıdır.

7. Kalbe ve Hafızaya Yararlıdır

Birçok balık gibi elbette ki istavrit de omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde tüketen insanların kalp sağlığını korur, hafızalarının çok daha güçlü olmasını sağlar.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz