İnternetin Gizli Başka Bir Yüzü olan: Dark Web’e Giriş Nasıl Yapılır


İnternetin en popüler konularından biri olan deep web/dark web nedir, nasıl erişilir, burada kimler yer alır, neye ulaşabilirim gibi sorularla gündem oluşturmaya devam ediyor. Bu konuda bir yazı yazarak siz değerli okuyucularımızı Dark Web giriş hakkında bilgilendirmek istedik.
İnternetin Gizli Başka Bir Yüzü olan: Dark Web’e Giriş Nasıl Yapılır

Darknet’e Nasıl Girilir?

Darknet'e erişmek için özel uygulamalar kullanılmalıdır. Örnekler, noktadan noktaya bağlantılar sağlayan TOR tarayıcısı, freenet veya I2P, arkadaştan arkadaşa bağlantıları içerir. Bu ağlar, trafiğin şifrelenmiş katmanlar üzerinden iletilmesine izin verir, ağdaki kişinin anonimliğini sağlamak için düğümler. Ağa bağlanan kişiye nereye bağlandığı söylenmedikçe, eriştiği ağın nerede olduğunu bilemez. Aynı şekilde anonimlik sağladığı için tespit edilmesi de oldukça zordur. İz bırakacak herhangi bir işlem yapmadığınız sürece anonim kalacaktır. Darknet birden fazla farklı ağdan oluşur. Tor, I2P ve Freenet sadece en iyi bilinen ve en çok kullanılanlardır.

Dark Web'e girmek zorunda kalmadan verilerinizin ücretsiz olarak ifşa edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. Bunun için  SOCRadar linkine tıklayıp belirtilen bölüme alan adınızı yazmanız yeterli olacaktır. Böylece ücretsiz derin web raporunuzu alabilirsiniz.

Tor Browser

Darknet'e erişmenin en kolay ve zahmetsiz yollarından biri Tor Tarayıcı kullanmaktır. Çalışma mantığı, kullanıcıların web trafiğini bir dizi başka kullanıcının bilgisayarları üzerinden yönlendirerek, ana kullanıcıya ulaşılamayan gönüllü bir bilgisayar ağından şifreli iletişim sağlamaktır. TOR ağına giriş yapan kullanıcılar bu ağa güvenirler. TOR Tarayıcı, ABD Donanması tarafından internette kimin kiminle iletişim kurduğuna dair bilgileri gizlemek için geliştirilmiştir. Çeşitli işletim sistemlerinde çalıştığı, ücretsiz ve kurulumu kolay olduğu için popüler hale geldi. İletilecek paketler ağ üzerinde farklı sunucular (gönüllü bilgisayarlar) üzerinden iletildiğinden, herhangi bir noktada bir paketin yakalanması, gönderici ve alıcının rastgele seçilmesi nedeniyle ana kaynak ve alıcının bulunmasını zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda her düğüm değişikliğinde yeniden şifreleme gerçekleştirilir. Gerçek alıcıya paket iletimi gerçekleşene kadar en az 3 düğüm geçileceğinden normal kullanımdaki internet hızından daha düşük olacaktır. Kullanıcı isterse düğüm sayısını artırabilir. Varsayılan olarak üç düğüm olduğu düşünüldüğünde, ilk düğüm yalnızca verinin kaynağını bilir, ikinci düğüm verinin hangi düğümden geldiğini ve nereye iletileceğini bilir ve son düğüm yalnızca hedefi bilir. Bu, tüm yolun bilinmemesini sağlar. Kullanıcının TOR Tarayıcı üzerinden nereden eriştiği bilgisi de internet servis sağlayıcısından gizlenmektedir.

Bu Arada Dark Web'e Girmek Suç Mu adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz

Sadece TOR ile erişilebilen birçok web sitesi vardır. Bu tür siteler tanıdık değil, “.com” veya “.org” gibi yaygın olarak kullanılan Üst Düzey Etki Alanı (TLD). Genellikle “.onion” uzantısına sahiptir. Bu web sitelerine bağlantılar, yalnızca Orbot ve Orfox mobil uygulamaları gibi Tor ağında çalışan tarayıcılar veya uygulamalar tarafından kabul edilir. Aksi takdirde bu sitelere giriş yapamazsınız.

Kullanılan işletim sistemine uygun tor tarayıcısı torproject.org adresinden indirilip kurulabilir. TOR Tarayıcı Windows, linux, MacOSX üzerinde çalıştırılabilir. Android işletim sistemi için bir uygulama geliştiriliyor ancak iOS için henüz bir geliştirme yok. TOR Tarayıcı, Surface Web'de de kullanılır. Bu, kullanıcıların siteleri anonim olarak ziyaret etmelerini sağlar.

 Freenet

Freenet, internetin anonim kullanımını sağlamak için 2000 yılında oluşturulmuş bir ağ projesidir. Surface web'de olduğu gibi veriler sabit bir sunucudan alınmaz. Freenet kullanıcıları tarafından kullanılabilir ve dağıtılır. Freenet kullanıcıları, bant genişliği ve sabit disklerinin bir kısmını vererek dahil olurlar. Veriler, kullanıcılar tarafından şifrelenerek saklanır ve paylaşılarak kullanıcılara iletilir. TOR'da olduğu gibi, sitelerin uzantıları tanıdık TLD'ler değildir. Biçim genellikle localhost:8888/[Freenet Key] şeklindedir. Bu adresler sadece freenet içinde kullanılabilir.

Örneğin; http://127.0.0.1: 8888 / USK@z6lnOx7PPe1 6P3Sobu1KM9j iLiIxdvE3 L918QMVCLak ,AmZ7Re mmWcKM2 -W4Zs38 Ks511lRTsW leMj 2 mVARe B4E ,AQAC AAE / freenet docwiki/14/ şeklinde adreslere sahiptir.

Freenet ile internette anonim olarak gezinebilir, e-posta gönderebilir, sosyal ağlara katılabilir ve dosya paylaşabilirsiniz. Freenet iki farklı güvenlik seviyesi sunar; Opennet'te kullanıcılar dilerlerse farklı kullanıcılarla iletişim kurabilirler. Darknet'te sadece daha önce ortak anahtar paylaştığı kullanıcılarla iletişim kurarlar. Aynı anda iki modda da kullanılabilir. Dark Net kullanarak iletişim kurmak sizi daha fazla anonim tutacaktır.

Freenet, kullanılan işletim sistemi türüne bağlı olarak freenetproject.org'dan ücretsiz olarak indirilebilir ve kurulabilir. Kurulumu TOR Tarayıcı gibi basittir. Sitede adım adım anlatılıyor.

I2P

Darknet'e erişmek için kullanılabilecek noktadan noktaya (P2P) erişim sağlayan anonim bir ağdır. I2P, uygulamaların birbirine anonim ve güvenli bir şekilde mesaj göndermesine izin veren katmanlar içerir. Ağ mesajlaşma tabanlıdır ve güvenli akış için bir kitaplık kullanır. Tüm iletişim uçtan uca şifrelenir. Mesaj gönderilirken 4 katmanda şifreleme yapılır. Uç noktalar (gönderici ve alıcı) bile kriptografik tanımlayıcılardır. Asimetrik anahtar çiftine sahip taraflar olarak da adlandırılabilir. Ücretsizdir ve I2P'deki uygulamalarla anonim web tarama, web barındırma, sohbet, dosya paylaşımı, e-posta, blog oluşturma vb. gibi tipik internet etkinliklerini gerçekleştirebilir. Normal web tarayıcıları ile kullanılır.

I2P'yi Dark Net'e erişmek için kullanılan diğer ekipmanlardan ayıran, genel amacı ve yönlendirme ve şifreleme protokolüdür. Genel kullanımı web'de gezinme, mesajlaşma ve dosya paylaşımıdır. Herhangi bir dosya, mesaj veya benzeri paylaşıldığında tüneller oluşturulur. Tüneller, verilerin iletileceği yönlendiricilerden oluşan hatlardır. Tüneller, dosya göndermek için ayrı, dosya almak için ayrı ayrı oluşturulur. Giden veriler için oluşturulan tünel çıkış bandına, gelen veriler için oluşturulan tünel iç bandı denir. Yönlendiricilerde, bir sonraki yönlendiricinin IP adresini almak için şifreli bir katmanın şifresi çözülür. Uzantıları .com, .net gibi TLD'ler değildir, .i2p uzantısı ile biter. Örneğin www.i2p2.i2p/ 

Karşılaştırma

TOR, Freenet ve I2P, İnternette anonim ve güvenli bir şekilde iletişim kurmak için tasarlanmıştır. Ancak, birbirlerine karşı üstün veya dezavantajlı oldukları durumlar vardır.

Freenet çoğunlukla anonim dosya paylaşımına, statik web sitesi yayınlamaya, erişime, e-posta göndermeye ve bloglarda sansürsüz konuşmaya izin verir, bu sadece freenet tarafından erişilebilir. Anonim olarak dağıtılmış bir veri deposu olduğu söylenebilir. Paylaşılan veriler kullanıcılar tarafından dağınık ve şifreli tutulduğu için silme, kaldırma veya engelleme gibi bir durum söz konusu değildir. TOR veya I2P gibi bir sunucu barındırmaz. Anonimlik diğerleri kadar güçlü değildir. Daha az kullanıcısı var. Freenet kullanıcıları, veriler şifreli tutulduğu için ne sakladıklarını bilmiyorlar. Bu nedenle, yasa dışı içerik de depoluyor olabilirler. Bu nedenle Freenet kullanan kişilerin bu durumu kabul etmesi ve kullanmaya başlaması gerekmektedir. TOR'da olduğu gibi normal web sitelerine (facebook, haberler, twitter) bağlanmak mümkün değildir.

I2P, TOR'dan daha hızlıdır. Veri göndermek ve almak için iki ayrı tünel kullanılır. Bu nedenle, saldırganın verilerin şifresini çözmek için TOR'dan 2 kat daha fazla şifre çözmesi gerekir. I2P, iletilecek paketlerin dinamik olarak yönlendirilmesine izin verdiği için tıkanıklık daha azdır. İnterneti anonim olarak kullanmak yerine, I2P, yalnızca I2P'ye dahil olan eepsite adı verilen sitelere erişmek için daha fazla kullanılır. I2P, Tor'dan tamamen ayrı bir ağ olarak oluşturulduğundan .onion sitelerine erişmek için kullanılamaz.

TOR en yaygın kullanılan ağdır. I2P ve Freenet'ten daha fazla destekçisi ve sponsoru var. TOR tarayıcısı ile Darknet'e ek olarak normal ağa da erişmek mümkündür. Bellek, I2P'den daha etkili kullanılır. Daha fazla geliştirici mevcuttur. Engellenmeye karşı I2P'ye göre daha dayanıklıdır.

Darknet’e Giriş İçin Kullanılan Proxyler

Darknet'e erişmek için kullanılan çeşitli proxy'ler vardır. Bu proxyler sayesinde ekstra bir tarayıcıya ihtiyaç duymadan Darknet'e erişim sağlanır. Bunlara örnek olarak; tor2web,onon.pet,onon.ws,darknet.toonon.rip,onon.link gibi ağ geçitleri verilebilir. Ancak kullanımları güvenliği azaltır ve tavsiye edilmez. Çünkü kullanıcının anonimliği garanti edilemez.

Onion uzantılı adreslerin sonuna, .to, .cab, .direct, .city eklenerek bağlantıya erişim sağlanabilir. Örneğin onion adresi http://3g2upl4pq6kufc4m.onion/ olan bir bağlantı adresi http://3g2upl4pq6kufc4m.onion.cab/ yapılarak genel yayına açılabilir.

Çalışma prensibi: Adresin sonuna ek yapıldığı durumda, Tor ağına dahil başka bir sunucuya bağlantı işlemi gerçekleştirilir. Alınan sonuçlar ise tekrar sunucudan açık internette istekte bulunan tarayıcıya gönderilir.

Darknet Adresleri Nereden Bulunur?

Darknet için arama motorları var. Mum, meşale, kötü değil, ahmia, ahmia I2P, sici-hub ve searx en popüler örneklerdir. Bu arama motorları sayesinde soğan uzantılı web sitesi adresleri elde edilebilmektedir. Ahmia I2P, uygulama siteleri araması için kullanılabilir.

Bulunacak linkler anlamsız karakter dizilerinden oluşacağından link içeriğinin aranan içerikle alakalı olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen bağlantılara erişim sağlanabilir.

Anonim Anlık Mesajlaşma ve E-Posta İçin I2P, Freenet Kullanımı

I2P'de posta kullanmanın iki yaygın yolu vardır. Dağıtımla birlikte gelen Susimail, web tabanlı bir posta istemcisidir. Susimail ile normal e-posta hesaplarına isimsiz olarak e-posta gönderilebilir veya alınabilir. Normal e-posta alma ve gönderme süresine kıyasla oldukça uzun zaman alır. Bu, anonimliği sağlamak için bir güvenlik özelliğidir. Bote ise I2P ile birlikte gelen bir eklentidir. Susimail'deki gibi bir kullanıcı hesabı oluşturmaya gerek yoktur. Anonim posta gönderilebilir, ancak alınamaz. Posta almak için bir hesap gereklidir ve yalnızca I2P ağında çalışır. Anlık mesajlaşma için I2P-Messenger'ı da kullanabilirsiniz. Basit Qt'ye dayalı sunucusuz uçtan uca güvenli mesajlaşma sağlar. Hiçbir sunucu veya internet servis sağlayıcı içeriği göremez veya mesajları kaydedemez. I2P-Messenger ile tanımadığınız kişilerle, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla güvenli ve takip edilemez bir iletişim kurabilirsiniz. Mesajlaşmaya ek olarak, dosya aktarımı da desteklenir.

Freenette, özel şifreli mesajlar gönderme, dosya yükleme, indirme ve paylaşma Frost sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Kullanmak için Freenet kurulu olmalıdır.

Darknet’e Girmek Suç Teşkil Eder Mi?

Darknet'e girmek doğrudan suç teşkil etmez. Burada yapılacak aktivitenin içeriği ve kullanıcı üzerinden yapılan işlemler önemlidir. Bilimsel bir tartışma formunda bir makaleye yorum yaparken herhangi bir sorun olmayacaktır. Ancak yasa dışı alışveriş (örneğin uyuşturucu, yasa dışı silah satın almak) suç sayılacak ve cezalandırılacaktır. Darknet'in yasal kısmının boyutu düşünüldüğünde suç oranının yüksek olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Darknet, herhangi bir ifşa eyleminden kaçınarak yasadışı faaliyetlerden kaçınılırsa kullanılabilir.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz