HPV Aşısı Nedir? Kimlere yapılır? Nerede Yapılır? ve Fiyatı?


Aşılar çok önemlidir. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel yolla bulaşan ve cinsel organlara büyük zarar veren HPV hastalığından korunmak için HPV aşısı yaptırmak gerekir. İnsanlar bu aşı hakkında çok fazla araştırma yapıyor. Çok merak edilen HPV aşısı hakkında bilinmesi gereken birçok detay var. HPV aşısı sigortayı kapsıyor mu? HPV aşısı kaç kez yapılır? İşte detaylar...

HPV Aşısı Nedir?

Rahim ağzı kanserine neden olabilen 15 farklı HPV türü vardır. Tip 16 ve Tip 18, HPV ile ilişkili kanserlerin %75'ini oluşturur. HPV aşısı, siğillere neden olabilen Tip 16 ila 18 ile Tip 6 ve 11'e karşı koruma sağlar.

Aşılamadan önce vücutta Tip 16 veya Tip 18 veya başka tipler mevcutsa, aşı bu tiplere karşı koruma sağlamayacaktır. HPV aşısı tedavi edici bir aşı değildir. Henüz cinsel yaşamına başlamamış veya hiç HPV virüsü bulaşmamış bir kadına uygulanan HPV aşısı, kansere neden olan Tip 16 ve Tip 18 olarak bilinen virüslere karşı %100 koruma sağlıyor.

HPV aşısı virüs türlerine göre ayrılmaktadır. Bunlar genellikle 3 doz, 2, 4 ve 8 doz olarak uygulanır. HPV aşısı, 11-12 yaş arası kız ve erkek çocuklara ve yaştan bağımsız olarak kadınlara uygulanabilir.

Her yıl 250 bin kadın rahim ağzı kanserinden ölüyor. Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar bu virüsten korunma şansı yoktu. Ancak yapılan çalışmalar sonunda geliştirilen aşılarla HPV enfeksiyonunun ve dolayısıyla rahim ağzı kanserinin büyük ölçüde önlenebileceği belirlendi.

HPV aşısı uygulayan ülkelerden biri olan Avustralya'da rutin kontrollerde tespit edilen serviks kanseri öncül lezyon ve yüksek riskli tip HPV virüsü sayısında önemli bir azalma olduğu biliniyor.

HPV ile mücadelede aşılar ön plana çıkıyor. Aşı; Tıpkı bu virüs gibi laboratuvar ortamında oluşturulmuş içi boş bir yapıdan oluşur. Bu sayede hastalığa neden olma potansiyeli olmadan virüsün kimliği vücuda verilir ve bağışıklık sistemi bu virüs için özel savunma sistemleri geliştirir.

Vücut gerçek bir virüsle karşılaşırsa, bu savunma sistemleri hazır olduğu için virüsün vücudu etkilemesine izin vermeden kurtulmak mümkündür.

Yaklaşık 14 yüksek riskli HPV türü vardır. Aşıya da dahil olan tip 16 ve 18, hastalıkların yüzde 70'inden sorumludur. Şu anda, kalan yüzde 30'luk kısım henüz aşılanmadığı için rahim ağzı kanserinin tarihe karışacağını söylemek zor.

Günümüzde 3 farklı koruyucu HPV aşısı kullanılmaktadır. Bunlardan ilki; Yalnızca en çok rahim ağzı kanserine neden olan iki HPV tipine karşı koruma sağlayan ikili bir aşı.

İkincisi, kadın ve erkekte siğil oluşturan HPV tiplerine ve ikili aşıda bulunan tiplere karşı koruma sağlayan dörtlü aşıdır. Dörtlü aşının kapsadığı HPV tipleri, rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık %70'inden sorumlu olan HPV 16 ve HPV 18 ile kanserle ilgisi olmayan ve genital siğillerin yaklaşık %90'ından sorumlu olan HPV 6 ve HPV 11'i içerir. kanser.

Üçüncüsü, erkeklerde ve kadınlarda siğillere neden olan HPV tiplerine ve ayrıca kansere neden olan yedi HPV tipine karşı koruma sağlayan dokuzu bir arada bir aşıdır. Dokuz aşı henüz Türkiye'ye girmedi. Ancak, yakında gelmesi bekleniyor.

HPV aşısı hem kızlar hem de erkekler için önerilir. Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar, 11-12 yaşındakileri aşılamanın önemi konusunda hemfikir.

Avustralya, Kanada, Portekiz, Norveç, Finlandiya ve Danimarka gibi gelişmiş ülkelerde okul aşısı ücretsiz olarak sağlanmaktadır. 9 yaşından itibaren çocuklar HPV'ye karşı aşılanabilir. Çocuk okul aşısını kaçırdıysa; Makyaj aşısı erkekler için 21, kızlar için 25 yaşına kadar yapılabilir.

Aşının Yan Etkileri Var mı?

HPV aşısı canlı veya ölü mikrop içermediği için HPV iltihabı, kanser veya ölüm gibi yan etkileri yoktur. Tıpkı çocukluk çağı aşılarında olduğu gibi, enjeksiyon bölgesinde hafif ateş, hafif ağrı ve kızarıklığa neden olabilir.

Gebelikte(Hamilelikte) sorun yok

Ancak hamilelere uygulanması tercih edilmemektedir. Ancak aşı olan kişinin hamile olduğunu bilmeden hamileliğini sonlandırmasına gerek yoktur.

Kimlere Uygulanmamalıdır?

 • Maya alerjisi olan kişilere dörtlü aşı yapılmamalıdır. Çünkü bu aşı mayada üretilir.
 • Üretim tekniği nedeniyle kişinin lateks tarzı malzemelere duyarlılığı varsa çift aşı yapılmaz.
 • Kişide ateş, orta veya şiddetli hastalık varsa hastalığın geçmesi beklenir.
 • Hamilelerde normal şartlarda yapılması önerilmemekle birlikte literatürde tespit edilen vakalarda aşılı annelerden doğan bebeklerde herhangi bir yan etki görülmemektedir.

Aşılama Sonrası Smear Testine Devam Edilmelidir

Genital siğiller toplumun% 1'inde görülür. 20'li yıllarda bu oran yüzde 7'ye çıkıyor. Rahim ağzı kanseri aşısı yapılsa bile tarama programlarına devam edilmelidir. 21 yaşından itibaren tüm kadınların üç yılda bir PAP Smear yaptırması önerilir.

HPV ve PAP smear testinin birlikte kullanıldığı taramanın yani Co-Test'in 30 yaşından itibaren yapılması önerilir. Her ikisi de iyi sonuç verirse serviks kanseri veya prekanseröz lezyon gelişme oranı beş yıl içinde yüzde 0.08'e düşer.

HPV Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Yaklaşık 30 ila 40 HPV virüsü türü genital bölgede siğillere neden olur. Siğiller vajina içinde veya çevresinde, anüs üzerinde, vulvada veya erkeklerde penis üzerinde görülür. HPV'ye bağlı gelişen bu siğiller tedavi edilmezse yayılarak ileride kansere dönüşebilirler.

HPV'nin en tehlikeli türleri tedavi edilmezse ileride penis, serviks, vulva, anüs, serviks gibi kanser türlerine neden olabilir.

HPV Erkekleri Etkiler mi?

HPV virüsü erkeklerde siğillere ve tedavi edilmediği takdirde penis veya anal kanserlere neden olabilir. Bu nedenle erkekler HPV aşısı yaptırmalıdır. Ayrıca erkeklerde HPV, kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilir.

HPV Testi Nedir?

HPV testi, smear sırasında veya serviksten alınan bir doku örneğinden yapılır. HPV testi, yüksek riskli lezyonları belirlemeyi amaçlar. HPV testi genellikle rutin testlerde yapılmaz. Özellikle 30 yaş ve üzeri bayanlar için üretilmiştir.

HPV Aşısı Fiyatı Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan ve fiyatı 500 TL'nin üzerinde olan HPV aşısı, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) aracılığıyla yurt dışından temin edilebiliyor. Bazı ülkelerde ergenlik öncesi zorunlu olan bu aşı, erkeklerde penis kanserine, kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilen HPV'ye karşı koruyucu etkiye sahiptir.

HPV AŞISI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

HPV Aşısı Nasıl Uygulanır?

“HPV aşısı nasıl yapılır?”, “HPV aşısı ne zaman yapılmalıdır? , “Kaç doz HPV aşısı yapılmalı?” , “HPV aşısı doz aralıkları nelerdir?” , “HPV aşısı kaç yaşına kadar yapılır?” , “HPV aşısı için yaş sınırı var mı?” , “HPV aşısı kaç yaşında yapılır?” soruları, HPV aşısı hakkında en sık sorulan sorular arasındadır.

HPV aşısı nasıl kullanılır?

9 yaşından itibaren kız ve erkek çocuklara HPV aşısı yapılabilir. 9-14 yaş (14 yaş dahil) için 2 doz HPV aşısı önerilir. 14-26 yaş (26 yaş dahil) için 3 doz HPV aşısı önerilir.

HPV aşısı doz aralıkları yaşa göre değişiklik gösterebilir.

HPV aşısının ilk dozunun yapıldığı tarihte kişi 9 ila 14 yaşları arasındaysa (14 yaş dahil)

 • HPV aşısının ilk dozu: Belirli bir tarihte
 • HPV aşısının ikinci dozu: İlk HPV enjeksiyonundan 6 ay sonra

HPV aşısının ilk dozu yapıldığı tarihte kişi 15-26 yaşları arasında ise (26 yaş dahil)

 • HPV aşısının ilk dozu: Belirli bir tarihte
 • HPV aşısının ikinci dozu: İlk HPV enjeksiyonundan 2 ay sonra (ilk dozdan en geç bir ay sonra)
 • HPV aşısının üçüncü dozu: İlk HPV enjeksiyonundan 6 ay sonra (ikinci dozdan en geç 3 ay sonra)

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, HPV aşısının bu yaş grubundaki 27-45 yaş arası kadınlarda da etkili olduğunu göstermektedir.

HPV Aşısı Canlı Virüs Aşısı mı?

HPV aşısı canlı bir aşı değildir. Rekombinant bir aşıdır. Rekombinant aşılar, mikroorganizmanın tamamı yerine küçük bir kısmını içeren aşılardır.

HPV Aşısı kimlere yapılır?

HPV aşısı kimlere yapılır? Veya HPV aşısını kimler yaptırmalıdır? soruları merak edilen konular arasındadır. HPV aşısı hem erkeklere hem de kadınlara verilebilir. HPV aşısı, 11 veya 12 yaşlarındaki erkek ve kız çocuklarına rutin olarak önerilir, ancak 9 yaşından itibaren de yapılabilir.

HPV Aşısı nerede yapılır?

HPV aşısı kas içine uygulanır. Bir doz aşı 0,5 ml. Kol veya bacak kasına uygulanabilir.

HPV Aşısı Yan Etkisi nedir?

HPV aşısının en sık görülen yan etkisi;

 • Ağrı
 • kızarıklık
 • Hafif şişlik

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz