Genital Siğiller Nedir? (Kondilom)


Genital siğiller cinsel yolla bulaşan hastalıkların önde gelen nedenlerinden biridir. İnsan Papilloma Virüsünün (HPV) neden olduğu genital siğiller hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir. HPV aşıları genital siğillere karşı en önemli koruyucu önlemdir. "Genital siğiller kendiliğinden geçer mi?" , “Genital siğil belirtileri nelerdir?” Genital siğillerin nedenleri nelerdir, Genital siğil nasıl tedavi edilir?, Genital siğil kremi, Genital siğil ilaç tedavisi genital siğil hakkında en sık sorulan sorular arasındadır.

HPV Virüsü Nedir? Genel Tanıtımı

HPV yani Human Papilloma virüsünün cinsel ilişki esnasında ya da temas yoluyla bulaşmasıyla yayılan viral bir hastalıktır. Genital siğil hem erkek hem kadınlarda ortaya çıkabilir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda genital siğiller, cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonunun genital belirtileridir. Aynı zamanda “kondiloma aküminata” olarak da adlandırılır. 200'den fazla HPV virüsü (Human papillomavirus) türü vardır ve bunların 40'ı genital siğillere neden olur. En çok siğillere neden olan tipler HPV 6 ve HPV 11'dir. Ancak bu HPV tipleri kansere neden olmaz.

Vücutta aynı anda başka HPV tipleri de bulunabileceğinden özellikle kadınlarda Pap Smear gibi testler yapılmalıdır. Genital siğiller, ciltte bazen lekeler şeklinde açık veya koyu kahverengi şişliklerdir. Tek bir siğil olarak görülebileceği gibi birden fazla siğil de karnabahar şeklinde yan yana görünebilir. Siğillerin bazen bencil olduğu veya fark edilmediği düşünülür. Cinsel ilişki sırasında kaşınabilir veya kanayabilirler.

Kadınların ve erkeklerin yüzde 60'ının hayatlarının bir noktasında HPV ile karşılaştığı tahmin edilmektedir. Virüs vücuda girdikten sonra genellikle bağışıklık sistemi tarafından baskılanır. Bastırılmadığında genital siğillere neden olan tipler enfeksiyondan ortalama 1 yıl sonra belirti gösterirler.

Virüs belirti verse de vermese de vücutta olduğu için başka insanlara bulaşması mümkündür. Bu nedenle HPV virüsünün ne zaman ve kimden bulaştığı tespit edilememektedir. Genital siğiller ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar kolay olur. Siğiller, büyüklüklerine göre kremler, çeşitli yakma yöntemleri veya ameliyatla tedavi edilir.

Genital siğiller nüfusun %1'inde görülür. 20'li yıllarda bu oran yüzde 7'ye çıkıyor. Rahim ağzı kanseri aşısı yapılsa bile tarama programlarına devam edilmelidir. 21 yaşından itibaren tüm kadınlar üç yılda bir smear yaptırmalıdır.

HPV ve PAP smear testinin birlikte kullanıldığı Screening Co-Test'in 30 yaşından itibaren yapılması önerilir. Bu sonuçların her ikisi de iyiyse beş yıl içinde serviks kanseri veya prekanseröz lezyon gelişme oranı 0,08'e düşer. . yüzde.

HPV Nasıl Bulaşır?

 1. HPV virüsü her iki cinsiyette de görülebilmekte ve cinsel temas yoluyla insandan insana bulaşmaktadır. HPV, vajinal ve anal ilişkiye ek olarak, prezervatifin örtmediği genital bölgeye cilt teması yoluyla da bulaşabilir.
 2. Genital siğiller gözle görülmese de HPV bulaşmış derinin genital bölgeye teması virüsün bulaşması için yeterlidir.
 3. Öpüşmek
 4. Sarılmak
 5. Yüzme havuzları
 6. Havlu paylaşımı
 7. Çatal bıçak ortak kullanımı
 8. Nadiren oral seks yoluyla bulaşır.
 9. HPV ile enfekte olduktan sonra vücutta uzun yıllar sessiz kalabilir ve herkeste genital siğil oluşturmaz. Birçok insanda HPV vücudun savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilir.
 10. Genital siğillere neden olan HPV tipleri enfeksiyondan birkaç ay veya yıl sonra ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında kişi taşıyıcı olur ve hastalığı başkalarına bulaştırabilir.
 11. HPV'li gebelerde doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir.
 12. Genital siğillerin hangi partnerden bulaştığını ve virüsün vücutta ne kadar süredir bulunduğunu belirlemek mümkün değildir.
 13. Tedavi edilmeyen hastalarda siğiller çoğalabilir ve boyut olarak büyüyebilir.
 14. Genital siğiller öpüşmek, havlu, çatal-bıçak, bardak ve tuvalet kullanmakla bulaşmaz.

Koruma Yolları

 • Vajinal, anal veya oral seks sırasında her zaman prezervatif kullanın - ancak virüs prezervatifle korunmayan cilt bölgelerinden de bulaşabilir.
 • Genital siğiller için tedavi olurken cinsel ilişkiye girmeyin.
 • HPV aşısı olun: Kendinizi HPV'den korumanın en etkili yolu; Hem kadınlar hem de erkekler için HPV aşısı.
 • Tüm dünyada kullanılan ve bazı ülkelerde çocukluktan itibaren uygulanan HPV aşısı, virüsün en sık kansere neden olan türleri olan HPV 16 ve 18'e karşı koruma sağlıyor. Ayrıca dört değerlikli aşının (kuaterner) genital siğillere neden olan tip 6 ve 11'e karşı koruması vardır. Tüm rahim ağzı kanserlerinin yüzde 90'ını koruyabildiği gibi siğillerden de aynı oranda koruyor.

Belirtiler

Genital Siğillerin Belirtileri Nelerdir?

Genital siğiller toplu iğne başı büyüklüğünde, kabaran ve pürüzlüdür. Birden fazla olduklarında birleşerek karnabahar görünümü alabilirler. Başlangıçta ten renginde veya kahverengi yumrular şeklinde olabilirler. Siğiller genellikle herhangi bir şikayete neden olmazken bazen cinsel ilişki sırasında kaşıntı ve kanamaya neden olabilir.

Genital Siğiller Aşağıdaki Bölgelerde Oluşabilir

 • Siğiller tek, gruplanmış, deriden daha yüksek, düz veya "karnabahar" şeklinde olabilir.
 • Cilt kabarık, pürüzlü, ten rengi, açık kahverengi veya gri renkte olabilir.
 • Genellikle ağrı hissi yoktur. Ancak kaşıntılı olabilir.
 • Cinsel ilişki sırasında hafif kanama olabilir.
 • Siğilli bir kişiyle cinsel temastan haftalar veya aylar sonra ortaya çıkabilir.
 • Genital siğillere neden olan HPV enfeksiyonu, ağız genital bölge ile temas ederse nadiren boğazda siğillere neden olabilir.

kadınlarda(bayan-hanım)

 • Vulvada (dış kadın genital bölgesi)
 • Vajina içinde veya çevresinde
 • Anüs içinde veya çevresinde
 • Kasıklarda (genital bölgenin iç uylukta buluştuğu yer)
 • Rahim ağzında

Erkeklerde(bey-bay)

 • Penis,  
 • Testisler,  
 • Kasık,  
 • Bacak arası veya anüste bir veya daha çok sayıda ortaya çıkıyor.

Teşhis Yöntemleri

Genital Siğillerin Tanı Yöntemleri

Genital siğiller görünümleri açısından oldukça tipiktir. Genital siğillerin teşhisi Dermatolog tarafından yapılan muayene ile siğillere bakılarak tanı konulabilir. Ayrıca jinekoloji ve üroloji tarafından da teşhis edilebilir. Kadınlarda özellikle yıllık rutin jinekolojik muayene sırasında tespit edilebilir.

Eğilmiş genital siğilleriniz varsa tedaviniz bitene kadar cinsel ilişkiye girmeyin ve eşinizi de bilgilendirin. Kadınlarda HPV rahim ağzı kanseri için önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle genital siğiller dışında başka HPV türlerinin varlığı için aşağıdaki testler yapılır:

Pap Smear Testi

Jinekolojik muayene sırasında vajina girişinden özel bir fırça veya spatula ile örnek alınır. Ağrısız bir işlemdir. Rahim ağzında hücresel değişikliklerin olup olmadığı belirlenir. Smear testi tek başına kanseri teşhis etmek için yeterli değildir. Pozitif bir yayma testi, bir sorun olduğunu ve tanı testlerinin gerekli olduğunu gösterir.

HPV DNA testi

Pap smear testi anormal ise HPV'nin kansere neden olma olasılığı araştırılır.

kolposkopi

Işıklı bir büyüteçle vulva, vajina ve serviksin incelenmesidir.

Servikal Biyopsi

Rahim ağzından doku alınır ve kansere neden olabilecek hücre değişiklikleri araştırılır.

Tedavi Yöntemleri

Vücudunuzu HPV enfeksiyonundan kurtaracak hiçbir tedavi yoktur. Ancak genital siğiller aşağıdaki yöntemlerle yok edilebilir.

Genital Siğil Tedavi Yöntemleri

Tedavide sadece siğillerin yok edilmesi değil aynı zamanda siğilin bulunduğu dokuyu tamamen temizlemek amaçlanır.
Genital siğiller krem, kriyoterapi (yakma) veya dondurma ile tedavi edilir ve siğil büyükse ameliyatla tedavi edilir.

kremler

Siğil dokusunu kimyasal olarak yakarak tedavi sağlayan ilaçlardır.

kriyoterapi

Bu, siğilin sıvı nitrojen püskürterek donmasını ve dağılmasını sağlar. Anestezi gerektirmez.

elektrokoterizasyon

Siğiller elektrik akımı ile yakılır, bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve işlem yapılır.

Genital Siğillerin Cerrahi Tedavisi

Genellikle anestezi altında yapılır ve siğiller cerrah tarafından tek tek ameliyatla alınır. Tedavide temel amaç siğillerin bulunduğu taban dokusunun tamamen yok edilmesidir.

Tüm bu tedavi yöntemleri ile var olan siğiller iyileşir. Ancak taşıyıcı annelik yıllarca devam edebilir. Bu nedenle kişinin bağışıklık sistemindeki değişikliklere bağlı olarak siğiller tekrar ortaya çıkabilir.

Erkeklerde HPV/Genital Siğil Tedavisi

Şu anda erkeklerde HPV varlığını gösterebilecek bir test bulunmamaktadır. Siğiller genellikle peniste, skrotumda, anüs çevresinde ve erkeklerin kasıklarında görülür. Penis üzerinde ve çevresinde siğiller, benler, kabarcıklar, yaralar, ülserler, beyaz lekeler veya diğer anormal yapılar fark edilirse bir uzmana başvurulmalıdır.

Genital siğillere neden olabilen HPV tipleri ile kansere neden olabilen HPV tipleri aynı değildir. Diğer türleri penis, anüs ve ağız-boğaz kanserlerine yol açabilir. Bununla birlikte, virüs penil, anal ve baş ve boyun gibi nadir kanserlerle bağlantılı olduğundan, HPV'nin önlenmesi erkekler için hala önemlidir.

Erkeklerde genital siğillerin tedavisi ilaçla, ameliyatla, yakılarak veya dondurularak yapılır.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz