fiziki coğrafyanın kurucusu kimdir


fiziki coğrafyanın kurucusu kimdir

Eski zamanlarda coğrafya, insanların yaşadığı ve bildiği dünyayı yazmak ve anlamak anlamına geliyordu. Antik Yunan döneminde diğer birçok bilim dalında olduğu gibi coğrafya alanında da önemli gelişmeler olmuştur. Orta Çağ'a geldiğimizde Avrupa'da bir durgunluk dönemi yaşandı ve İslam dünyasında bilimsel faaliyetlerde ilerlemeler yaşandı. İslam dünyası âlimleri bu dönemde kendilerinden önceki bilim adamlarının fikirlerini alıp geliştirerek coğrafyaya katkı sağlamışlardır. Rönesans ve keşifler çağıyla birlikte Avrupa yeniden coğrafi bilginin merkezi haline geldi. Avrupa'da bilimsel coğrafyanın temelleri yeni ve yakın dönemde Varenius, Keckermann ve Kant ile atıldı. Coğrafya bilimindeki bu gelişmeler, Aydınlanma Çağı'nda ortaya çıkan modern coğrafyanın temelini oluşturmuştur. Aydınlanma Çağı ile birlikte Batı dünyası bilim adamları, antik dönemden kalma bilimsel mirası ortaçağ İslam alimlerinin bilgileriyle sentezleyerek coğrafyada yeni bir dönem başlatmışlardır. 1750 ile 1900 yılları arasında coğrafya, Carl Ritter ve Alexander von Humboldt gibi coğrafyacılar sayesinde bilimsel bir kimlik kazandı.

Fiziki Coğrafyanın Kurucusu Kimdir

Alexander von Humboldt modern fiziki coğrafyanın kurucusu olarak günümüzde dahi kabul edilir, Carl Ritter ise modern beşeri coğrafyanın kurucusu olarak hala kabul edilmektedir.

Çalışmamızda modern beşeri coğrafyanın kurucusu olarak kabul edilen Carl Ritter kimdir ve coğrafyaya katkıları nelerdir? konu yapılmıştır. sorularınızı yanıtlamaya çalışacaktır. Durum çalışması ve biyografik yöntemin bir arada kullanıldığı çalışmamızda coğrafya tarihinde önemli bir yere sahip olan Carl Ritter ikincil veriler kullanılarak incelenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler: Carl Ritter, Erdkunde, coğrafya, modern beşeri coğrafya, coğrafya tarihi.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz