En erken oruç açan ilimiz hangisi?


Coğrafi konum, güneşin doğuşu ve batışı dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre ramazanın ilk günü ülkede en erken iftarı Hakkarililer yapacak.
En erken oruç açan ilimiz hangisi?

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Hakkarililer, Türkiye'nin en batısında yer alan Edirne'de yaşayan vatandaşlardan bir saat 23 dakika önce iftar sofrasına oturacak.

Ramazanın ilk günü en uzun orucu 17 saat 37 dakika ile Sinoplular, en kısa orucu ise 16 saat 38 dakika ile Hataylılar tutacak.

Hakkari Müftüsü Faysal Geylani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede iftarın en erken yapılacağı kentte vatandaşların ilk gün 16 saat 50 dakika oruçlu kalacağını söyledi.

Hakkari kent merkezinde ramazanda ilk akşam ezanının 19.37, Şemdinli ilçesinde ise 19.33'te okunacağını anımsatan Geylani şöyle konuştu:

"İbadette ne kadar meşakkat varsa inşallah mükafat da o kadar fazladır. Allah nasip ve müyesser eylerse önümüzdeki Perşembe günü ramazanın birinci günüdür. Çarşamba günü ilk teravih namazımızı kılacağız. Ramazan ayında bütün camilerimizde öğle namazından önce vaazlar olacak. Öğle namazından sonra da mukabele okunacak. Hakkarimiz, Türkiyemiz, milletimiz ve İslam alemi için inşallah hayırlara vesile olur. Havalar sıcak ama biz azmettikten inandıktan sonra bu azim, inanç ve teveccühle ramazanımızı en güzel şekilde geçireceğiz."

Geylani, vatandaşlara mümkün olduğunca sahura kalkmaları çağrısında bulunarak "Sahurda bereket vardır" dedi.

TÜRKİYE'DE ORUCU EN ERKEN AÇAN ŞEHİRLER

  1. En erken oruç açan şehir HAKKARİ ilidir.
  2. Orucun en erken açıldığı ikinci ise Iğdır ilidir.
  3. Van ili üçüncü sırada yer almaktadır.
  4. Şırnak ili dördüncü sıradadır.
  5. Ağrı ili ise beşinci sırada yer almaktadır.
  6. Kars altıncı sırada yer almaktadır.
  7. Bitlis yedinci sıradadır.
  8. Siirt ise sekizinci sırada en erken oruç açan ildir.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz