Blok Zinciri Teknolojisi Nedir? Bu teknolojiyi kimler neden kullanmak istiyor


Blockchain, blockchain veya blockchain, ilk olarak adlandırıldığı gibi, kriptografi kullanılarak birbirine bağlanan ve güvenli hale getirilen, blok adı verilen ve sürekli büyüyen bir kayıt listesidir.

Kısacası, blok zinciri şu şekilde çalışır:

"Bilgisayarının (düğüm) bir kayıt listesi (muhasebe defteri) olduğunu varsayalım. İki araştırmacının (PoW kullanırken madenci düğümleri) aynı dosyanın bir kopyasını bilgisayarlarında da barındırmasına izin verin (yani dosya merkezi olmayan / dağıtılmış). havale işlemi yaparsınız bilgisayarınız bu iki müfettişi aynı anda e-posta ile bilgilendirir.Her müfettiş acele hareket eder ve hem bu işlem için hem de müfettiş ücretinin ödenmesi için yeterli bakiye olup olmadığını kontrol eder. "herkese cevap ver" düğmesine basar ve kontrolü nasıl yaptığını açıklayan bir belge (kanıtlanmış emek) ekler. Diğer müfettiş onaylarsa, herkes yeni durumu yansıtacak şekilde kayıt listesini günceller."
Her blok tipik olarak işlem verilerini, önceki bloğun kriptografik bir karma fonksiyonunu, bir zaman damgasını içerir. Tasarım gereği, bir blok zinciri, sonraki kayıt değişikliklerine karşı dirençlidir. Kullanılan kayıt, “iki taraf arasındaki işlemleri verimli, doğrulanabilir ve kalıcı bir şekilde kaydedebilen açık, dağıtılmış bir defterdir”. Dağıtılmış bir defter olarak kullanım için, bir blok zinciri, toplu olarak bir protokole bağlı düğümler arasındaki iletişim ve yeni blokları doğrulamak için tipik olarak eşler arası bir ağ tarafından yönetilir. Herhangi bir bloktaki veriler daha sonra değiştirilecekse, verileri içeren blok ve sonraki tüm blokların değiştirilmesi gerekecektir. Bu, her blok yazma için düğüm seçiminde seçilmeyi ve bir sonraki düğüm yazılmadan önce her seferinde ağdaki düğümlerin çoğunluğu tarafından onaylanmayı gerektirir. Her blokta kimin değiştirdiği açık olduğu için olası kötüye kullanımı da tespit etmek mümkündür.

Blok zincirleri tasarım gereği güvenlidir ve (varsayılan olarak) yüksek Bizans hata toleransına sahip dağıtılmış bir bilgi işlem sistemine örnek teşkil eder. Bu teknoloji ile merkezi olmayan uygulamalar (Dapp) mümkündür. Bu, tıbbi kayıtlar, kimlik yönetimi, kaynak belgeleme, gıda izlenebilirliği veya oylama gibi diğer kayıt yönetimi faaliyetleri için potansiyel olarak uygun blok zinciri çözümleri yaratır.

Blok zinciri, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından bir kamu işlem defteri olarak kripto para birimi bitcoininde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bitcoin kripto para birimi, güvenilir bir otoriteye veya merkezi sunucuya ihtiyaç duymadan çifte harcama sorununu çözen ilk dijital para birimidir. Bitcoin tasarımı, sonraki diğer uygulamalar için ilham kaynağı olmuştur.

Blok Zinciri Teknolojisi Tarihi

Kriptografik olarak güvenli blok zincirleri üzerine ilk çalışma 1991 yılında Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından açıklanmıştır. 1992'de Bayer, Haber ve Stornetta, Merkle ağaçlarını tasarıma dahil etti ve bu, birkaç belgenin bir blokta toplanmasına izin vererek verimliliğini artırdı.[6

İlk blok zinciri 2008 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kişi (veya bir grup insan) tarafından kavramsallaştırıldı. Ertesi yıl Nakamoto tarafından, ağdaki tüm işlemler için halka açık defter olarak hizmet ettiği kripto para birimi bitcoin'in temel bir bileşeni olarak uygulandı. Bir blok zincirinin kullanılmasıyla bitcoin, güvenilir bir otoriteye ihtiyaç duymadan çifte harcama sorununu çözen ilk dijital para birimi oldu ve birçok ek uygulamaya ilham verdi.

Ağustos 2014'te, ağda gerçekleşen tüm işlemlerin kayıtlarını içeren bitcoin blok zinciri dosya boyutu 20 GB'a (gigabayt) ulaştı. Ocak 2015'te boyut neredeyse 30 GB'a yükseldi ve Ocak 2016'dan Ocak 2017'ye kadar bitcoin blok zinciri 50 GB'den 100 GB'a yükseldi.

Satoshi Nakamoto'nun orijinal makalesinde blok ve zincir kelimeleri ayrı ayrı kullanılmış; ancak 2016 yılına kadar tek bir kelime blockchain olarak popüler hale geldi. Blockchain 2.0 terimi, dağıtılmış blockchain veritabanının ilk olarak 2014 yılında ortaya çıkan yeni uygulamalarını ifade eder. The Economist, bu ikinci nesil programlanabilir blok zincirinin bir uygulamasının, "kullanıcıların daha karmaşık akıllı sözleşmeler yazmasına olanak tanıyan bir programlama dili ile geleceğini, böylece bir gönderi geldiğinde onlara ödeme yapan faturalar oluşturacağını veya karları sahiplerine otomatik olarak dağıtan sertifikaları paylaşacağını bildiriyor. Belli bir seviyeye geldiklerinde." açıkladı. Blockchain 2.0 teknolojileri, işlemlerin ötesine geçerek "para ve bilgi hakemleri olarak hareket eden güçlü aracılar olmadan değer alışverişini" mümkün kılar. Dışlanan insanların küresel ekonomiye girmelerini sağlama, katılımcıların mahremiyetini koruma, insanların "kendi bilgileriyle para kazanma" sağlama ve yaratıcılara fikri mülkiyet haklarını telafi etme yeteneği sağlamaları bekleniyor. İkinci nesil blok zinciri teknolojisi, bir bireyin “kalıcı dijital kimliğini ve kişiliğini” sürdürmesi için bir yol sağlar ve “eşitliğin dağıtılma şeklini potansiyel olarak değiştirerek” sosyal eşitsizlik sorununu çözmeye yardımcı olur. 2016 itibariyle, blok zinciri 2.0 uygulamaları. Herhangi bir "harici veriye veya zamana dayalı olaylara veya blok zinciri ile etkileşime girmek için piyasa koşullarına" erişmek için zincir dışı bir kahin gerektirmeye devam edin.

2016 yılında, Rusya Federasyonu'nun (NSD) merkezi menkul kıymetler deposu, blok zinciri tabanlı otomatik oylama sistemlerinin kullanımını araştıracak olan Nxt blok zinciri 2.0 platformuna dayalı bir pilot proje duyurdu. IBM, Temmuz 2016'da Singapur'da bir blok zinciri inovasyon araştırma merkezi açtı. Dünya Ekonomik Forumu için bir çalışma grubu, blok zincirle ilgili yönetişim modellerinin gelişimini tartışmak üzere Kasım 2016'da toplandı. Accenture'a göre, inovasyonun yayılması teorisinin bir uygulaması, blok zincirlerinin 2016 yılında finansal hizmetlerde %13,5'lik bir benimseme oranına ulaştığını ve böylece erken benimseme aşamasına ulaştığını gösteriyor. Industry Trade Groups, 2016 yılında Dijital Ticaret Odası'nın bir girişimi olan Global Blockchain Forum'u oluşturdu.

Blok Zinciri Teknolojisi Yapısı

Blok zinciri, birçok bilgisayardaki işlemleri kaydetmek için kullanılan merkezi olmayan, dağıtılmış ve halka açık bir dijital defterdir. Bu nedenle, sonraki tüm blokların değişmesi ve ağın anlaşılması dışında kayıt geriye dönük olarak değiştirilemez. Bu, katılımcıların işlemleri ucuz bir şekilde doğrulamasını ve denetlemesini sağlar. Bir blok zinciri veritabanı, eşler arası bir ağ ve dağıtılmış zaman damgası sunucusu kullanılarak bağımsız olarak yönetilir. Kolektif kişisel çıkarla desteklenen kitlesel işbirliğiyle onaylanırlar. Sonuç, katılımcıların veri güvenliği konusundaki belirsizliğinin marjinal olduğu sağlam bir iş akışıdır. Bir blok zincirinin kullanılması, dijital bir varlıktan sonsuz tekrarlanabilirlik özelliğini kaldırır. Her birim değerinin yalnızca bir kez iletildiğini onaylar ve uzun süredir devam eden çift harcama sorununu çözer. Blok zincirleri bir değer değişim protokolü olarak tanımlanmıştır. Bu blok zinciri tabanlı değer değişimi, geleneksel sistemlerden daha hızlı, daha güvenli ve daha ucuza tamamlanabilir. Bir blok zinciri, teklif ve kabulü zorunlu kılan bir kayıt sağladığı için mülkiyet hakları atayabilir.

Blok Zinciri Teknolojisi Kullanımlar

Blockchain teknolojisi birden fazla alana entegre edilebilir. Bugün blok zincirlerinin birincil kullanımı, başta bitcoin olmak üzere kripto para birimleri için dağıtılmış bir defterdir. Birkaç merkez bankası Hindistan, Çin, ABD, İsveç, Singapur, Güney Afrika ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde Merkez Bankası Tarafından Verilen Kripto Para Birimi (CICC) yayınlamış olsa da, şimdiye kadar böyle bir şey yapılmadı.

Kullanım Alanları Nelerdir

Blockchain teknolojisi, uzun vadede iş işletim modellerini dönüştürmek için büyük bir potansiyele sahiptir. Blockchain dağıtılmış defter teknolojisi genellikle, küresel ekonomik ve sosyal sistemler için yeni temeller oluşturma potansiyeline dayanan daha temel bir teknolojidir, tipik olarak "düşük maliyetli bir çözümle geleneksel bir iş modeline saldıran ve yerleşik firmaları hızla tüketen yıkıcı bir teknolojidir." Yine de, 2016'nın sonlarına kadar konsept kanıtından olgunlaşan birkaç operasyonel ürün var. Blok zincirlerin kullanımı, küresel tedarik zincirlerine, finansal işlemlere, varlık defterlerine ve merkezi olmayan sosyal ağlara önemli ölçüde verimlilik getirmeyi vaat ediyor.

Kısaca blockchain nedir?

Blockchain, bir ağdaki işlemlerin kalıcı olarak kaydedilmesini sağlar. Sistem bir veritabanına benzer, ancak geleneksel uçtan uca yerine merkezi olmayan bir defter kullanır ve ağdaki her katılımcının kendi defterine sahip olmasını ve tüm işlemleri görebilmesini sağlar. Her blok, bir önceki blokla ilişkili şifreli bir referansla korunur, bu nedenle sisteme saldırmak veya hacklemek çok zordur.

Blockchain'i her sözleşmenin, işlemin, işin ve ödemenin dijital olarak kaydedildiği ve tanımlandığı, doğrulandığı, depolandığı ve paylaşıldığı bir şekilde imzalandığı bir dünya olarak düşünebiliriz. Bu sistemdeki her değişiklik fikir birliği gerektirdiğinden, blok zincirinin her adımı şeffaf ve güvenlidir. Bu, sistemin yüksek düzeyde güvenilirliğini sağlar ve hem riskleri hem de aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.


Blockchain'e olan bu ilgi nereden geliyor?

Çünkü blok zincirinin üstesinden gelebileceği birçok sorun var. Örneğin, siber saldırılar, sahte haberler veya yanlış bilgiler gibi çevrimiçi ve çevrimdışı dolandırıcılıklar, kurumlara, şirketlere ve hükümetlere yönelik mevcut güvensizlik ve tüketicilerin hayatlarının her alanında özgünlük ve şeffaflığa yönelik artan talep.

Endüstri blockchain teknolojisine nasıl yaklaşıyor?

Aslında, blockchain teknolojisi hala erken aşamalarında, bu yüzden kimse ne gibi faydalar sağlayabileceğini bilmiyor. Öte yandan söz konusu teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor yani günümüzde herkesin bir şekilde teknolojiyi keşfetmeye çalıştığını söyleyebiliriz. Er ya da geç, endüstrinin veya işletmelerin bir şekilde blok zincirinden etkileneceği kesindir.

Gartner'ın açıkladığı gibi: "Birçok şirket blockchain'i oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji olarak görüyor, ancak bu oyunun doğası ve değişimin boyutu hala belirsiz."

Finansal hizmetler, birkaç yıl önce bu teknolojiyi benimseyen ilk sektörlerden biriydi, bu nedenle bu alandaki uygulamalar oldukça ileri düzeyde.

Bu uygulamaların en bilinenleri dijital veya kripto para birimleridir. İlk kripto para birimi 2009 yılında Bitcoin adı altında piyasaya sürüldü, ancak bugün birçok farklı kripto para birimi var. Bu para birimleri, taraflar arasında hızlı fon transferini sağlar. Ayrıca işlem sırasında herhangi bir finans kurumu dahil olmadığı için transfer masraflı olmamaktadır.

Ek olarak, blok zinciri, banka hesabı olmayan veya mevcut sistem tarafından yetersiz hizmet verilen milyarlarca insanın finansal hizmetlere erişmesini ve bunlardan büyük ölçüde faydalanmasını sağlayabilir. Örneğin göçmenler ailelerine kolay ve ucuza para gönderebilirler ya da küçük işletme sahipleri nakite dayalı bir sistemde sınırlı kalmak yerine krediye erişebilir.

Bankacılık ve ödemeler, blok zincirinden yararlanabileceğimiz alanlardan sadece biri, ancak çok daha fazlası var.

Üzerinde çalışılan bir diğer uygulama alanı ise gayrimenkul işlemlerinin basitleştirilmesi ve hızlandırılmasıdır. Halihazırda manuel olarak yapılan tüm kağıt işlemleri blok zinciri teknolojisi kullanılarak kaydedilebilir, izlenebilir ve depolanabilir bir şekilde saklanabilir. Bu kayıtların doğrulanabilir ve güvenli olması insan hatalarını azaltacaktır.

İşletmeler, sürdürülebilirlik itibarlarını güçlendirmek için tedarik zincirlerinde şeffaflığı artırmanın yollarını giderek daha fazla arıyor. Tüketiciler ise satın aldıkları ürünlerin menşeini giderek daha fazla bilmek istemektedir. Blockchain her ikisinin de sağlanmasına yardımcı olabilir.

Blockchain tedarik zincirine nasıl fayda sağlayabilir?

Tedarik zincirleri aslında bir dizi işlemdir, bu nedenle blok zincirler bu alanda faydalı olabilir. Blockchain teknolojisiyle, ister adil ticaret ister sertifikalı organik kaynak yoluyla olsun, ürünlerin nereden geldiğini kanıtlayabilirsiniz. Ürünleri satın alan veya sevk eden ülkelerin hükümetleri, ilgili şirketlerin yerel yasalara uymasını sağlayabilir. Ayrıca belirli koşullar sağlandığında tedarikçi ödemelerini otomatik olarak yapabilirsiniz.

Markaların şeffaflık yoluyla güven oluşturmasını sağlayan bir şirket olan Provenance, blockchain alanında bir dizi deney gerçekleştirdi. Denemelerden birinde, Endonezyalı balıkçılar tarafından blockchain ve akıllı etiketleme ile yakalanan ton balığı, doğrulanmış sosyal sürdürülebilirlik ifadeleriyle takip edildi. Başka bir uygulamada, küçük ölçekli bir moda markası, tüketicilerinin ilgisini çekmek için etik hikayesini mobil bir mağaza içi deneyime dönüştürmek istedi.

Araştırmalar, alışveriş yapanlardan olumlu sosyal ve çevresel etki taahhüdünde bulunan şirketlerin ürünleri için daha fazla ödemeye istekli olduklarını, ancak bu iddiada bulunan çok az şirkete güvendiğini ortaya koyuyor. Bu noktada blockchain, bir ürünün kaynağından üretimine ve raflara nakliyesine kadar tam bir görünürlük sağlayabilir.

Provenance'ın Kurucusu ve CEO'su Jessi Baker'ın belirttiği gibi: “İşletmeler, sürdürülebilirlik itibarlarını güçlendirmek ve risklerini azaltmak için tedarik zincirlerinde şeffaflığı artırmanın yollarını giderek daha fazla arıyorlar. Tüketiciler ise satın aldıkları ürünün menşeini, nerede, kim tarafından ve neyden üretildiğini giderek daha fazla bilmek istemektedir. Blockchain, her ikisinin de sağlanmasına yardımcı olabilir.”

Unilever blok zincirlerle herhangi bir deney yapıyor mu?

Şu anda Amerika bölgesindeki tedarik zincirimizde bir ödeme hesabı denemesi yürütüyoruz. Bu yoğun kaynak gerektiren süreç, bir dizi manuel adımdan ve paydaşlardan oluşur. Paydaşlar birçok sistemde çalışırlar, bu nedenle gerçeğin tek bir versiyonu mümkün değildir ve bu da hataları beraberinde getirir. Blockchain, manuel müdahaleyi azaltarak taraflar arasındaki çatışmaları önleyebilir.

Araştırdığımız bir diğer alan da medya satın alma. Bu alanda reklamverenler, ajanslar ve yayıncılar arasındaki verileri uzlaştırmak zaman alıcı, maliyetli ve karmaşıktır. Kuzey Amerika'da bir reklamveren konsorsiyumu yürüteceğimiz deneme kapsamında, öncelikle reklamverenler ve ajanslar arasındaki şeffaflığı inceleyeceğiz.

Blockchain'in işimize nasıl katkıda bulunabileceğini sürekli araştırıyoruz. Ancak bu teknolojinin bazı belirsizlikler taşıdığının ve iyileştirilmesi gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle, bu teknolojiyi işimizde kullandığımız için, uygulamalar sırasında başarısız olmaya ve hızlı öğrenmeye hazırız.

Blockchain ile ilgili gelecekte bizi neler bekliyor?

Şu anda, bu teknolojinin sınırlamaları vardır ve standartlar, düzenlemeler ve gözetim mekanizmalarından yoksundur. Öte yandan, teknoloji pahalıdır ve yatırım getirisi belirsizdir.

Ayrıca, tüm tarafların kullanılacak blok zinciri için kayıt yaptırması gerekir. Bu durumda, karmaşık bir tedarik zincirindeki birçok kuruluş ve kişi bu ağa katılmayı kabul etmelidir.

Bununla birlikte, blockchain'in güveni ve şeffaflığı artırma konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Bu teknoloji, Unilever ve ortaklarının izlenen bilgilerinde verimliliği artırmak, maliyetleri azaltmak ve görünürlüğü ve güvenliği geliştirmek için iş süreçlerimizi temelden değiştirebilir. Deneylerimiz sonuç verdikçe daha fazlasını öğreneceğiz. Son gelişmeler için takipte kalın.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz