Bitcoin'e Nasıl Yatırım Yapılır? - Yatırım Hakkında Herşey


Bitcoin (özetlemek gerekirse BTC), yazılım geliştiricisi Satoshi Nakamoto tarafınca oluşturulan bir dijital para birimi ve eşler arası ödeme sistemidir. Bitcoin, başlarda genel hatlarıyla halk tarafından bilinmese de son zamanlarda finans dünyasında oldukça fazla alaka görmeye başladı. Popülerliği yardımıyla, bitcoin'e yatırım yapma periyodu son zamanlarda asla olmadığı kadar kolay hale geldi.
Bitcoin'e Nasıl Yatırım Yapılır? - Yatırım Hakkında Herşey

Bitcoin (kısaca btc), yazılım geliştiricisi satoshi nakamoto tarafınca oluşturulan bir dijital para birimi ve eşler arası ödeme sistemidir. Başlangıçta halk tarafından bilinmemesine karşın, bitcoin son zamanlarda finans dünyasında oldukça fazla alaka gördü. Popülerliği yardımıyla, bitcoin'e yatırım yapma süreci son zamanlarda hiç olmadığı kadar rahat hale geldi, yazımızda bu tarz şeyleri size aktaracağız

Kripto Para/ Bitcoin Nedir?

2009 yılında satoshi nakamoto tarafından oluşturulan bitcoin (sembolü: ₿, kısaltma: btc) herhangi bir resmi kuruluş ile bağı olmayan ve merkezsiz olan ilk kripto paradır.
kripto para, işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir.
kripto para ne herhangi bir devletin üretmiş olduğu bir para birimi değildir. merkezsiz çalışan kripto paralar bu yüzden herhangi bir bankaya bağlı olarak çalışmaz. kripto para herhangi bir şahıs tarafından yönetilmez. taklidi imkansız olan kripto paranın takası da mümkün değildir. fiziki bir nesne olmadığı için kazanılmaz.
peki bitcoin'e yatırım yapma işlemi nasıl olur? bitcoin al-sat nasıl yapılır?

Bitcoin nasıl ortaya çıktı?

Satoshi nakamoto'nun makalesini yazdığı bitcoin ağı 3 ocak 2009'da hayata geçirilmiştir. Satoshi nakamoto isminin ekibin adı ya da makaleyi yazan kişinin adının mahlası olduğuna dair söylemler vardır fakat bu konuda net bilgi paylaşılmamıştır. 21 milyon sayıya ulaşan bitcoin, genesis blokta belirtilerek sınırlandırılmıştır. Bitcoin'in ilk işleme katılımı ve ilk transferi ise satoshi nakamato'ya geliştirmesi için ona yardım sağlayan kriptograf hal finney arasında gerçekleşmiştir. Ilk alışveriş ise ağın oluşturulmasından yaklaşık bir buçuk sene sonra, 22 mayıs 2010 tarihinde 10.000 bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşmiştir.

22 temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki bitcoin'lerin toplam kıymeti 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 26.07.2020 tarihi itibarıyla bu kıymet 182.967.290 milyar dolar olmuştur. Güncel olarak üretilmiş toplam bitcoin miktarı 18.443.043 seviyesine kadar gelmiştir.

Altcoin nedir?

Bitcoin dışındaki bütün kripto para birimlerine altcoin denir. örneğin, etherum, ripple ve dogecoin benzer biçimde kripto paralar altcoin olarak geçer. Altcoinlerin ismi madeni para anlamına gelen "coin" ile birleşerek kısaltma oluşturur.
Bitcoin, virgülden sonrasında 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Buna ek olarak derin ağ'da en çok kullanılan para birimi bitcoin'dir.

Bitcoin'in kısaltması ve logosu nedir?

Ilk kripto para olan bitcoin'in kısaltması btc'dir. Bitcoin'de ₿ sembolü kullanılır.
Bitcoin’in referans uygulaması olarak düşünülen bitcoin core, üstünde “bc” baş harflerinin yazılı olduğu bir sarı renk ağırlıklı altın sikke görünümünde tasarlandıktan sonra, bitcointalk.Org isimli sitede yeni bitcoin logosunun şimdiki sembolü belirtildi.

Bitcoin hesabı nasıl, nereden açılır?

"bitcoin nasıl alınır" sorusunun cevabı olarak, en önce yerli veya yabancı kripto para borsalarının birisine kayıt oluşturmanız ve kimlik doğrulama yaparak güvenilir bir şekilde kayıt oluşturmanız gerekmektedir, bunlardan en güvenilir borsası olarak bilinen binance'ye kayıt olmanızı önerir ve  buradan kayıt olmanızı isteriz.

kripto para borsasında kayıt ve emniyet oldukca önemli olduğu için güvenlik ağına "yüz tanıma, hüviyet tasdik, telefon numarası ve e-mail onaylama, tek bir kanaldan hesaba girip yapabilme" şeklinde güvenlik seviyesi hat safhada olan kripto para borsasında muamele yapılması önerilir

güvenli bir şekilde kayıt yaptıktan sonrasında kripto para borsasında işlem oluşturmaya hazır hale gelmek için, hesabınızda yer edinen cüzdan kısmında almak arzu ettiğiniz bitcoin miktarı kadar para bulundurmanız gerekir. Bitcoin hesabınıza para iktibas işlemlerini ise cüzdan yahut benzer yerlerde paranızın bulunmuş olduğu hesap bilgilerini güvenilir bir biçimde girmeniz yeterli olacaktır. bitcoin nereden alınır sorusuna ise şöyle cevap verelim; youtube üzerinden tanınmış ve bilinen yatırım uzmanlarının önerilmiş olduğu internet siteleri tercih edebilirsiniz. peki bitcoin al- sat nasıl yapılır?

Bitcoin al- sat yaparken yatırım aracı komisyon alınır mı?

Kripto para borsasına yeni başlayacaklara yatırım araçlarını kullandıkları takdirde azca oranda olsa komisyon aldıklarını belirtelim. Yatırım araçlarının birçoğu yatırım yapacağınız kripto paranın yüzde 'i oranında komisyon alır. Bu nispet değişik yatırım araçlarına bakılırsa değişebilir. Mesela, 100 tl'ye btc aldığınızda yatırım aracı sizden 1 tl komisyon bedeli alacaktır. Kripto para borsasına ilk defa girenlerin yatırım yapmadan ilkin kesinlikle yatırım araçlarının 2021 aktüel komisyon oranlarını incelemelerini öneririz.

Bitcoin fiyatı yatırım araçlarına göre değişebilir

bitcoin fiyatı bazı yatırım araçlarında farklılık izah edebilir. Bu vaziyet yatırımcıları bazen yanıltabilir. Kripto para borsasında benzer durumlar oluşabilir. Kripto para geçirme edilebilen, takas yapılabilen ve dijital cüzdanlarda saklanabilen bir para olduğu için sadece haiz olduğu bireyin insiyatifine bağlı olarak fiyatlanır ve yer değiştirir.

Bitcoin nasıl alınır, nasıl yatırım yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz benzer biçimde mahalli ya da yabancı emin bir kripto para borsasında hesap açtıktan ve güvenli bir biçimde kayıt olduktan sonra, hesabınıza eft, papara veya havale yaparak nakit aktarabilirsiniz. Aktarım işlemlerinin arkasından istek ettiğiniz kadar bitcoin alabilirsiniz. Bitcoin al- sat işlemleri yine kayıt olduğunuz yatırım aracının ana menüsünde yer almaktadır. Hesabınıza para aktarırken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de aynı isim hesabından para aktarmak olacaktır. Birçok yatırım aracı size ait hesaptan para aktarılmasına onay verir. Başka bir ferdin hesabı üstünden kripto para hesabınıza para aktarmasına izin vermeyebilir. Hesabınıza parayı yatırdıktan sonrasında istek ettiğiniz kadar btc alıp bekleyebilirisiniz ya da al-sat yapabilirsiniz. Kripto para borsasında da belirlediğiniz fiyattan alış ve satış emri verebilir bununla birlikte piyasanın oldukca altında btc'de satın alabilirsiniz. örneğin, btc 100 tl ve siz 80 tl'den alış emri verdiniz. Aynı gün 80 tl'den satış emri veren bir öteki yatırımcı ile talepleriniz eşlenerek işlem yapılabilir.

  • Bankadan Bitcoin'e yatırım yapılabilir mi?

Banka aracılığı ile güvenli bir halde işlem yaparak bitcoin almak isteyen vatandaşların merak ettiği bankadan bitcoin alınır mı sorusuna bddk ile yanıt verelim. Türkiye'deki tüm bankalar bddk bünyesinde çalmış olduğu için bitcoin yatırımı için aracılık yapamazlar. şu sebeple bddk'da kripto para için herhangi bir mevduat hesap kanunu yer almamaktadır. Bu nedenden ötürü herhangi bir banka üstünden bitcoin al-sat işlemi şimdilik yapılamamaktadır.

Atm'den Bitcoin hesabına para gönderilebilir mi?

Bitcoin'e yatırım yapmak isteyen yatırımcıların merak ettiği atm'den kripto para hesabına para gönderilir mi sorusuna ise maalesef işlemin yapılmadığını belirtelim. Atm üzerinden gönderilen paranın gönderici bilgilerini teyit etmek olası olmayacağı için bu işlem kabul edilmez. Banka üstünden havale, eft ya da papara yöntemi ile gönderdiğiniz para ise kripto para borsasındaki hesabınıza yansır. Bu işlemi yaptıktan sonrasında size gönderilen emniyet kodunu açıklama kısmına eklemek lüzumlu. Bu izahat oldukça önemlidir.

  • Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin'in yükselişinin tesla ceo’su elon musk’ın dile getirmesiyle beraber arttığını düşünen yatırımcılar, bitcoin'in musk'ın desteğinin öncesinde de önemli seviyede sıçradığını düşünüyor. Analistlerin açıklamalarına nazaran bitcoin'in yükselmesinin nedenlerinden birisi de kurumsal şirketlerin yüklü miktarda bitcoin alması ile talebin artması. Mesela, geçtiğimiz sene abd merkezli bir yazılım şirketi olan microstrategy, tek başına 40 bin 824 bitcoin satın alarak fiyatların artmasına tesir etti

  • paypal gibi küresel ödeme devleri kripto para alım ve satım hizmetlerine başlayınca bitcoin daha fazla yurttaş tarafınca tercih edilir oldu. Dünyada ortalama olarak 300 milyon kullanıcısı olan paypal'ın bitcoin'e talebin artmasında katkısı oldukça fazla.

Bitcoin'in yükselmesinin nedenlerinden birisi de sınırlı sayıda olmasıdır. Günde ancak 900 adet üretilen bitcoin satın alınırken daha çok alınmıyor ve bu rakamın üstüne çıkmak derhal derhal imkansız. Buna bağlı olarak arz sınırlı olunca ve talep e-artınca bitcoin tutarları da artıyor.

11 Adımda Bitcoine Nasıl Yatırım Yapacağınızı Öğrenin

bitcoin yatırımı yapmadan ilkin hangi adımları izlemeniz icap ettiğini aşağıda bulabilirsiniz ve Dünyanın en emin borsasına kayıt olmak için Tıklayın (https://bit.ly/3wzFk5W)

1. Bir Bitcoin cüzdanı oluşturun. Bugün, bitcoin ticareti yeni başlayanlar için her zamankinden daha kolay. İlk adım olarak, bitcoin cüzdan adı verilen dijital ortama kaydolmanız gerekir. Adından da anlaşılacağı gibi cüzdanınız, bitcoin'inizi satın almayı, saklamayı ve satmayı çok uygun ve uygun hale getiren dijital bir hesaptır. Bunu evrensel bir bitcoin çek hesabı gibi düşünebilirsiniz. Ancak, bir çek hesabından farklı olarak, bir bitcoin cüzdanını başlatmak genellikle bir dakikadan az sürer. İşlemler çevrimiçi olarak yapılabilir ve oldukça kolaydır.

2. Banka hesabınızı bitcoin cüzdanınıza bağlayın. Bir cüzdanınız olduğunda, onu bitcoin ile doldurmanın zamanı geldi. Tipik olarak, bunu yapmak için, tıpkı bir paypal hesabı oluştururken veya başka bir çevrimiçi ödeme hizmetine kaydolurken yaptığınız gibi, gerçek hayattaki banka hesabına eklenen finansal ayrıntıları sağlamanız gerekir. çoğu zaman, en azından banka hesap numaranıza, hesabın yönlendirme numarasına ve görünüşe göre hesaptaki tam adınıza ihtiyacınız olacaktır. Bunları neredeyse her zaman çevrimiçi bankacılık hesabınızda veya kağıt çeklerinizde bulabilirsiniz. Ayrıca, bir telefon numarası şeklinde bir yazışma bilgisi girmenizin istenebileceğini unutmayın.

Banka hesabınızı bitcoin cüzdanınıza bağlamak, kişisel güvenliğiniz için çevrimiçi alışveriş yapmaktan daha fazla risk oluşturmaz. Neredeyse tüm saygın bitcoin hizmetleri, güvenlik ve şifreleme için yüksek standartlarının reklamını yapmaktan çekinmezler.

Banka hesabınızdan para ile btc satın alabilirsiniz. Banka bilgilerinizi verdikten ve bitcoin hizmeti tarafından doğrulandıktan sonra, btc satın almaya başlamak ve cüzdanınıza eklemek çok kolaydır. Genellikle, cüzdan sayfanızda bir "bitcoin satın al" veya benzeri bir seçenek olmalıdır - buna tıklamak size, btc satın almak için banka hesabınızdan para alan rahat bir işlem sağlayacaktır. Bitcoin fiyatının günden güne - ara sıra - önemli ölçüde değişebileceğini unutmayın. Bitcoin nispeten yeni bir para birimi olduğu için piyasanın tam anlamıyla istikrara kavuştuğu söylenemez.

Bitcoin kabul eden yerlerde işlem yapabilirsiniz. Son yıllarda, artan sayıda işletme, bitcoin'i geçerli bir ödeme şekli olarak kabul etmek için adımlar attı. Bu işletmeler hala bir azınlığı temsil ederken, bazı büyük isimler şimdiden btc işlemlerine geçiş yaptı. Aşağıda btc'ye karar veren çevrimiçi sağlayıcılardan bazıları: amazon, wordpress, overstock.Com, bitcoin.Travel, victoria's secret, metro, zappos... Piyasadaysanız (veya şanslıysanız), ne zaman btc satın alabilirsiniz? fiyat düşük. Bunun için bir yatırım alanı oluşturabilir, ardından BTC değeri yüksek olduğunda satabilirsiniz.

4.Bitcoin'inizi başka bir kullanıcıya pazarlayabilirsiniz. ne yazık ki bitcoin satmak, satın almak kadar rahat değil. Bitcoinlerinizi nakite çevirmenin ve banka hesabınızdan para çekmenin basit bir yolu yoktur. Bunun yerine, parayla (veya diğer hizmetlerle) ödeme yapmaya istekli bir alıcı bulmanız gerekir. Genel olarak konuşursak, bunu yapmanın en basit yollarından biri çevrimiçi bir bitcoin pazarına kaydolmaktır. Bir alıcı bulduğunuzda, işlemi web sitesi üzerinden tamamlamanız gerekir. Aksi takdirde, alıcı işlemlerle doğrudan ilgilenecektir. Bu yöntemi kullanmak için genellikle bir tüccar hesabı açmanız ve kimliğinizi, cüzdanınızı oluşturmanız gerekir.

Alternatif olarak, bitcoininizi bir borsada pazarlayabilirsiniz. Satıcılar için başka bir seçenek de bir bitcoin değişimi kullanmaktır. Bu siteler, satıcıları potansiyel alıcılarla eşleştirerek çalışır. Bir satıcı bulunduğunda, web sitesi, her iki taraf da doğrulanana ve işlem tamamlanana kadar parayı tutan bir tür komisyoncu veya emanet hizmeti gibi davranır. Çoğu durumda, bu hizmet için küçük bir ücret alınır. Bu yöntemle satış yapmak genellikle anlık bir işlem değildir. Bazı durumlarda kullanıcılar, değişim hizmetlerinin diğer seçeneklere kıyasla işlemleri tamamlamasının çok fazla zaman alabileceğinden bile şikayet ettiler. Saygın, iyi bilinen borsalar arasında daire, kraken ve virtex bulunur. Ek olarak, binance, bittrex, bitfinex ve bitcoinshop gibi bazı değişim siteleri, diğer dijital para birimleri (dogecoin, ethereum, litecoin ve monero gibi) için bitcoin ticareti yapmanıza olanak tanır. Binance ile ilgili detaylı yazımızda binance nedir ve iyi kullanılır mı? Kayıt olmak iyi mi? Ulaşabilirsin.

5. Organize bir satın alma planı oluşturun. Bitcoin'e yatırım yapma konusunda ciddiyseniz, sanal para birimini satın almak için her maaş çekinin küçük bir kısmını ayırmak isteyebilirsiniz. Bu, aynı anda büyük miktarda para harcamadan zaman içinde daha fazla bitcoin biriktirmenin iyi ve mantıklı bir yoludur. Birçok bitcoin cüzdan sitesi (coinbase gibi), bitcoin satın almak için düzenli para çekme işlemleri sunar. Belli bir miktar para belirliyorsunuz ve o para belli aralıklarla yapılıyor, hesabınızdan çekilir ve otomatik olarak bitcoin satın almak için kullanılır.

6. Bitcoin'i yerel olarak satın alabilirsiniz. Paranızı yerel toplulukta tutmak istiyorsanız, yakınınızdaki kişilere satış yapmanızı sağlayan bir hizmet kullanmayı düşünün. Sizi dünyanın herhangi bir yerinden anonim çevrimiçi alıcılarla eşleştirmek yerine, belirli siteler size yerel bölgenizdeki satıcıları arama seçeneği sunar. Bu satıcılarla yüz yüze görüşmeyi seçerseniz, davranışlarında ılımlı olun ve çevrimiçi tanıştığınız biriyle yüz yüze görüşme hakkında ne düşündüğünüzü düşünün.

7. Bir bitcoin yatırım şirketine girebilirsiniz. Doğrudan bitcoin ticareti yapmaktan "daha az riskli" ilan edilen bir seçenek, parayı doğrudan bir yatırım ajansına koymaktır. Örneğin, bitcoin yatırım ortaklığı (gbtc), kullanıcıların diğer herhangi bir şirket gibi şirketteki hisseleri alıp satmasına olanak tanır. Şirket sadece bitcoin ticaretinde faaliyet gösterdiğinden, şirketin hisse fiyatı doğrudan bitcoin fiyatına bağlıdır. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar, bitcoin hesaplarını kendi başlarına yönetme sürecinden çıkmalarına izin verdiği için bu seçeneği tercih eder.

8. Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz. Bitcoinlerin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Aslında, yeni bitcoinler "madencilik" adı verilen karmaşık bir süreçle yaratılır. Çok basitleştirilmiş bir ifadeyle, btc madenciliği yaparken, bilgisayarınız karmaşık sorunları çözmek için diğer kullanıcıların bilgisayarlarıyla rekabet eder. Bilgisayarınız sorunu ilk çözdüğünde size bitcoin verilecektir. Madenciliğin iddia edilen faydaları arasında, gerçek hayattaki paranızın hiçbirini kullanmadan aslında btc'yi “kendiniz” yaptığınız gerçeği yer alıyor. Bununla birlikte, uygulamada, bir bitcoin madencisi olarak rekabetçi kalmak, özel donanıma önemli yatırımlar gerektirebilir.

Düşük bir fiyata satın alabilir ve yüksek bir fiyata pazarlayabilirsiniz. Özünde, bitcoin ticaret stratejisi, gerçek hayatta hisse senedi veya emtia ticaretinden çok farklı değildir. Örneğin, dolar kuru düşükken dolar almak ve yüksekken satmak size para kazandıracaktır. Ne yazık ki, bitcoin piyasası çok değişken olduğundan, bitcoin fiyatının ne zaman yükseleceğini veya düşeceğini tahmin etmek son derece zor olabilir, bu nedenle herhangi bir bitcoin yatırımı doğal olarak risklidir.

10. Bitcoin pazarındaki trendlerin farkında olun. Yukarıda belirtildiği gibi, bitcoin piyasasının tam olarak hangi yöne gideceğini bilmek imkansızdır. Bununla birlikte, bir bitcoin yatırımından para kazanmak için en iyi umudunuz, muhtemelen piyasadaki eğilimleri sık sık izlemektir. Bitcoin piyasası hızla dalgalanabildiğinden, döviz kurundaki ani yükselişler gibi para kazanma fırsatları birkaç gün içinde ortaya çıkabilir ve kaybolabilir. Ek olarak, diğer tüccarlarla piyasa tahminleri hakkında sohbet edebilmek için bitcoin tartışma forumlarına kaydolmak isteyebilirsiniz. Yatırımcıların uzmanlıklarına bakılmaksızın bitcoin piyasasını doğru bir şekilde tahmin edemediklerini unutmayın.

11. Bitcoin'e asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın. Herhangi bir riskli yatırımda olduğu gibi, bitcoin'e koyduğunuz parayı "oynamak için para" olarak düşünmek en iyisidir - eğer kâr ederseniz, bu harikadır, ancak kaybederseniz, sizi finansal olarak mahvetmemelidir. Bitcoin göz açıp kapayıncaya kadar kaybolabilir. Bu nedenle bitcoin'e çok fazla para yatırmanın korkunç sonuçları olabilir. Tedbirli olmak her zaman iyidir.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz