Bitcoin (BTC) Nedir? Nedir Bu Bitcoin ?


2008 krizinden sonra Satoshi Nakamato adlı bir kişi veya kişiler, uçtan uca bir elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin ile ilgili teknik makalelerini yayınladılar. Böylece Bitcoin, merkezi olmayan, kurcalamaya dayanıklı bir kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 yılında halka açık bir ağ olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra Bitcoin, ilk başarılı kripto para birimi olarak "1. nesil blok zinciri" olarak adlandırıldı.
Bitcoin (BTC) Nedir? Nedir Bu Bitcoin ?

Dağıtık yapısı sayesinde çok kısa sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselmeye başlamıştır. Bitcoin ağına giren işlemleri takip etmek mümkün iken, işlemin kim olduğunu bulmak imkansızdır. Bitcoin Blockchain ağında onaylanan işlemler zincir yapısı nedeniyle geri alınamaz ve bu işlemler değiştirilemez.

Düzenlenip kontrol edilemediği için Bitcoin'in değeri sıfırdan binlerce dolara yükseldi. Bitcoin'in yükselişinden sonra daha birçok kripto para birimi ortaya çıktı. Bu para birimlerine "alternatif para" yani "alt para" adı verilir. Alternatif kripto para birimleri oluşturulurken çeşitli noktalarda farklı özelliklere sahip olunarak rekabet avantajından yararlanılmış ve yeni pazar türleri ortaya çıkmıştır. Üretilebilecek maksimum para miktarı, algoritmalar, blok zinciri alt türleri (özel/paylaşılan, izinli/yetkisiz mutabakat) bu farklılıklara örnek olarak gösterilebilir.

Bitcoin blok zinciri platformunda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyondur. Bitcoin uçtan uca, adresten adrese aktarım sağlar ve blok oluşturma süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Bitcoin adresleri, kullanıcıların platformdaki kimlikleridir. İşlemi yapan kişi ile ilişkilendirilemez ve bu adreslerin anahtarlarının kaybolması durumunda adresler talep edilemez.

Bitcoin'in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin kullanımı birçok avantajın yanı sıra çeşitli risklere de sahiptir. Enflasyon ve çöküş riskinin düşük olması, basit, güvenilir ve takip edilemez* (anonim) olması başlıca avantajları arasındadır. Bitcoin'in önemli bir avantajı, para transferlerinin geleneksel yöntemlere göre daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı olmasıdır. Milyonlarca lira değerindeki Bitcoin'lerinize cüzdanınıza erişebildiğiniz her yerden ulaşabilirsiniz. Bu kadar büyük parayı nakit veya başka bir yöntemle bu kadar kolay taşımanın yolu yoktur. Yapılan işlemlerin ve hesap bakiyenizin herhangi bir kişi/kişi, devlet veya banka tarafından bilinmemesi veya kontrol edilmemesi de bazı avantajlar sağlamaktadır.

Bitcoin'in Dezavantajları Nelerdir?

Bazı durumlarda avantaj olsa da dezavantaj olduğu durumlar da vardır. Ürünlerin yasa dışı ticaretinin ödemeler için kullanılmasına ve kara para aklama amacıyla kullanılmasına neden olur. Sistemin diğer dezavantajları ise bu teknolojide uzman sayısının az olması, kaybetme riski ve harcanacak platformların darlığıdır.

Bitcoin'in Kaynağı Nedir?

Bitcoin herhangi bir hükümet veya merkez bankasına bağlı değildir. Geleneksel madeni paralarda olduğu gibi, karşılığında altın gibi değerli bir metal yoktur. Fiziksel olarak basılmış bir para birimi değeri değildir. Bitcoin, tamamen sanal olarak üretilen ve temelinde matematiksel bir formül bulunan bir sistemdir. Bu matematiksel formül herkese açıktır ve isteyen herkes bu sisteme katılabilir. Bitcoin madenci sistemine dahil olan her birey, sistemin güvenliğini güçlendirir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin üretimini sağlamak ve blockchain sisteminin sürekliliğini ve güvenliğini sağlamak için gerekli bir sistemdir.

Başlangıcından bu yana birçok farklı cihazla madencilik, artan rekabet ortamı nedeniyle bu alanda daha fazla kar getirecek yeniliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Madencilik temelde kriptografi şifrelerini çözerek sisteme yeni bloklar eklemektir. Parolaların şifresinin çözülmesi, bilgisayarın işlemci kapasitesine ve parolanın uzunluğuna bağlıdır. Madenciler, şifreleri çözülerek oluşturulan bloklar aracılığıyla Bitcoin ile ödüllendirilir.

Madenci sayısındaki artış ve sadece 10 dakikada blok üretimine izin veren sistem, madenciliği karlı olmak için zor bir duruma soktu. Ayrıca Bitcoin sayısının sınırlı olması madenciliği olumsuz etkileyen bir faktör olsa da Bitcoin para biriminde enflasyon oluşmasını engellemektedir.

Bitcoin Güvenilir mi?

Bitcoin'in belirli bir protokole bağlı olması sayesinde yaptığınız her işlem baştan sona şifrelenir. Şifreli zincirdeki tüm işlemler kaydedilir. Cüzdan bilgilerinizin kaybolması, bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hataları dışında sistemin herhangi bir güvenlik açığı bulunmamaktadır.

Bitcoin değerinin iki kez satılmasını engelleyen sistem sayesinde hileli veya bilgisiz gönderime izin verilmiyor.

Belirli bir merkezin olmaması ve tüm işlemlerin farklı bilgisayarlar tarafından onaylanması gerektiği gerçeği Bitcoin sistemini güvenli kılmaktadır.

Bitcoin'in Değeri Nasıl Belirlenir?

Dolaşımdaki Bitcoin sayısı sınırlı olduğu için Bitcoin fiyatı sadece arz-talep ilişkisine göre değişmektedir.

Arz-talep dengesi, alıcı ve satıcının belirli bir ürünün fiyatına karşılıklı olarak karar vermesidir. Bitcoin fiyatını belirleyen faktör burada başlıyor, insanlar Bitcoin almaya başladığında - dolaşımdaki sınırlı miktarda Bitcoin nedeniyle - değeri artmaya, satmaya başladıklarında ise değeri düşmeye başlıyor.

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Kabul Edilir?

Bitcoin ile ödeme kabul etmenin en kolay yolu kişiden kişiye yani adresten adrese transfer yapmaktır. Bu yöntem, bazı akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla uygulanabilir.
Ancak, sadece bu amaç için tasarlanmış ticari uygulamalar da vardır. Bu uygulamalar QR kod taramasına dayanmaktadır.

Altcoin nedir?

Bitcoin'e alternatif olarak üretilen kripto para birimleri.
• Bitcoin 1. nesil kripto para birimi olduğu için rekabet şiddetlidir, ancak altcoinler Bitcoin'den daha az popülerdir.
• Alternatif paralar genellikle Bitcoin veya Scrypt algoritmasında kullanılan SHA-256 algoritmasını kullanır. Bunun dışında X11, X13, X15, NIST5 gibi farklı algoritmalara sahip altcoinler de bulunuyor.
• İlk altcoin Namecoin'dir.

Altcoinler Neden Ortaya Çıktı?

İşlemleri Bitcoin'den daha hızlı onaylamak, kripto para dünyasını geliştirmek, dijital para piyasasını harekete geçirmek, yani dolaşım hacmini artırmak amacıyla oluşturulmuştur.

Popüler Altcoinler Nelerdir?

Dijital para birimlerinin altını Bitcoin, gümüşü Litecoin ve petrolü Ethereum'dur.

  1. Litecoin: Transfer işlemi Bitcoin'den daha hızlı gerçekleşir.
  2. Ripple: Ripple hem bir ödeme ağı hem de bir kripto para birimidir. Her işlem 4 saniye sürer. Ethereum'da 2 dakikadan, Bitcoin'de bir saatten fazla ve geleneksel işlemlerde günler sürer. Ayrıca Ripple'da dakikada 1500 işlem gerçekleştirilebilir.
  3. Ethereum: Geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak tanıyan bir platformdur. Bitcoin'den sonra en yüksek piyasa hacmine sahip kripto para birimidir. ICO'lara, yani borsaya girmeden önce ön talep toplayan madeni paralara yönelik bağışlar ve talepler çoğunlukla Ethereum ile alınır.

Ethereum nedir?

En basit haliyle Ethereum, blockchain teknolojisine dayalı dağıtılmış bir platformdur. Kurucusu Vitalik Buterin'dir. ICO'lara, yani borsaya girmeden önce ön talep toplayan madeni paralara yönelik bağışlar ve talepler çoğunlukla Ethereum ile alınır.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Ethereum, Bitcoin gibi, dağıtılmış bir blok zinciri platformudur. İkisi arasındaki temel fark, kullanıcıların yetenekleri ve kullanım amaçlarıdır.

  • Bitcoin; Dağıtılmış, anonim ve şeffaftır. Ethereum'un en önemli özelliği akıllı sözleşme sistemidir.
  • Bitcoin platformunda blok oluşturma süresi 10 dakika iken, Ethereum'da her 15 saniyede bir blok üretilir. Dolayısıyla işlem doğrulama süreci Ethereum platformunda daha hızlıdır.
  • Bitcoin madenciliği işlemci gücünüze bağlıyken, Ethereum madenciliği üreticileri ASIC ve CPU yerine GPU adı verilen sistemle dengeler.
  • Binance Global’e Üye Olmak İçin Tıklayın (https://bit.ly/3wzFk5W)
  • TRBinance’e Üye Olmak İçin Tıklayın (https://bit.ly/3hp53Jq)

Akıllı Sözleşme nedir?

Akıllı sözleşmeler, komut dosyaları içeren dosyalardır. Bu yüzden Ethereum'a programlanabilir para da denir. Koşullar karşılandığında belirli bir eylemin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlar.

• Bitcoin transfer ettiğiniz kişi sizi tanıyorsa ve Bitcoin adresinizi biliyorsa, transfer alıcıları arasında transferin takibi yapılabilir.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz