Bakanlıktan Resmen Açıklandı! 4D‘li Taşeron İşçiye 1000 TL Zam Müjdesi Geldi! Seyyanen Zam Ve Yüzdelik Dilim İle Tayin Hakkı Verilecek Mi?


4D’li taşeron işçiye maaş zammı ve Çalışma Bakanlığı tarafından sosyal hakları ile ilgili açıklama geldi. Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından yeni dönem için yeni sürüm istihdam paketi üzerinde çalışıldığı ifadesine yer verildi. Peki, bu çalışma beraberinde neleri getirecek? Taşeron işçiler ile ilgili hangi gelişmeler yaşanıyor… Kaynak: Bakanlıktan Resmen Açıklandı! 4D‘li Taşeron İşçiye 1000 TL Zam Müjdesi Geldi! Seyyanen Zam Ve Yüzdelik Dilim İle Tayin Hakkı Verilecek Mi?
Bakanlıktan Resmen Açıklandı! 4D‘li Taşeron İşçiye 1000 TL Zam Müjdesi Geldi! Seyyanen Zam Ve Yüzdelik Dilim İle Tayin Hakkı Verilecek Mi?

Taşeron işçi konusu uzun zamandır herkesin gündeminde. Çalışma Bakanlığı tarafından yeni dönem ile ilgili açıklamalar geldi. Taşeron işçinin yüzdelik dilim, tayin hakkı, maaş zam oranı gibi pek çok konu detaylı bir şekilde konuşuldu. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taşeron işçiler hangi haklara sağlanacağı merak ediliyor ve bu konu ile ilgili bakanlıktan yapılan açıklama pek çok kişinin yakın takibinde. İşte son dakika haberleri…

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler için 2020 toplu iş sözleşmeleri yaklaşıyor. Mali kararlardan bu tarihinin yaklaşması ile birlikte daha fazla gündeme geliyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan taşerondan kadroya geçen 4D’li işçiler hakkında açıklama yapılıyor. İş kolu hakkındaki önemli açıklamalarda gündemi sarstı. Öte yandan Çalışma Bakanlığı'nın haberzamani.net KHK ile almış olduğu taşeron işçiler hakkında açıkladığı mali ve sosyal haklar tablosunda işçilerin maaşlarının toplu iş sözleşmesinde görüşüleceği bu zamana kadar da çalışanların maaşlarına her 6 aylık dönemde % 4 zam yapılacağı belirtilmişti. Peki, taşeron işçi 1000 TL seyyanen zam yapılacak mı? 4D taşeron işçi sosyal taleplerini kazanabilecek mi? Konu ile ilgili tüm gelişmeler...

Binlerce Kişiye Part - Time Çalışma İmkanı

Yeni sürüm istihdam paketi kapsamında binlerce kişi part time iş imkanından yararlanabilecek. Bakanlık konu ile ilgili açıklama yaptı. Siyaseten hangi maddelerin konuyla ilgili olacağını önümüzdeki günlerde karar verilmiş olacak.

Taşeron İşçiler İle İlgili Açıklama Bakanlıktan Geldi!

Taşeron işçi iken 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile devlet kadrosuna geçen 4D’li işçiler hükümlerinin uygulanmamasını yönünde talepleriyle bazı konuların gündeme gelmesi sağlandı. Bakanlık iş kolu tartışmasına son noktayı koydu ve bu dönemde zaten kararnamenin Mayıs ayında yürürlüğe girdiğini söyledi. Sendikalar da o zaman bir şey söylemediler ve kısmen uygulamaya girdiler. Şimdi niye kamuda uygulanmasın. Bizim de böyle bir beklentimiz yok şeklinde açıklama yaptı.

2020 TİS Görüşmeleri Ne Zaman?

2018 yılında imzalanmış olan YHK kararı bu yıl sona erdi. 1 Kasım günü yeni döneme geçiş yapılacak. 1 Kasım öncesi yapılacak toplu sözleşme ile işçiler 4 + 4 sebebiyle enflasyon altında ezilen maaşlarına karşılık seyyanen 1000 TL'lik zam taleplerini belirtecekler.

Çalışma Bakanlığı'ndan Taşeron İşçi İçin Maaş Zam Çalışmaları

Çalışma Bakanlığı KHK sonrası açıklamış olduğu sosyal haklar tablosunda taşeron işçi maaşları, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ve 2020 yılında yapılacak bu görüşmeye kadar çalışanların maaşlarına her 6 aylık dönem için yüzde dört zam uygulanması konusunda karara varmıştı. Çalışma Bakanlığı'nın bu konudaki atacak olduğu adım merak ediliyor.

Taşeron işçiler için bazı zam oranları gündeme geliyor. Basında yer alan bazı açıklamalara göre toplu iş sözleşmelerinde enflasyon zam oranının yüzde 15 olacağı düşünülüyor. Asgari ücret zam oranı olması ve enflasyon rakamının üzerinde olan rakamın ön plana çıkması halinde zam oranlarının yüzde 12.5 ile yüzde 17.5 arasında olması bekleniyor. Bakanlığın ise %10 bandında bir öneri ile işçilere teklif sunacağı düşünülüyor.

Taşeron İşçilere 2020 Yılında Tayin Hakkı Verilecek Mi?

Kamu ve belediye taşeron işçilerine tayin hakkı veriliyor mu? Konuyla ilgili kesin bir açıklama yapıldı mı merak ediliyor. Ancak ifade edilen değerlendirmeler ve konuşulan çözüm yolları arasında bazı maddeler bulunuyor.

  • Kamu ve belediyede çalışan tüm taşeron işçileri için koşulsuz tayin hakkı verilmesi
  • Eşi kamuda olan taşeron işçilere aile birliği sağlanması için tayin hakkı oluşturulması
  • Yalnızca il sınırları içerisinde değil il dışı tayin hakkının da verilmesi talep edilecek.

Ancak bu konu ile ilgili henüz resmi bir bilgi yer almıyor ve öneriler yalnızca değerlendirmede olup toplu sözleşme yapılacağı zaman bu konularla ilgili çalışmalar kesin olarak masaya yatırılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türk İş sendikası tarafından yürütülecek toplantıların yaz aylarında yapılması bekleniyordu. Ancak resmi gazetede yayınlanan kararla birlikte toplu iş sözleşmeleri 31 Ekim tarihine ertelendi.

Seyyanen Zam Ne Anlama Geliyor?

Seyyanen zam tüm çalışanlara eşit zam anlamı taşımaktadır. Bir gruba veya yüzdelik olarak değil eşit zammın herkese yapılması anlamına gelmektedir. Yüzdelik zam maaş oranına göre değişirken seyyanen zam da belirtilen zam miktarı 50 TL ise herkesin maaşına o kadar eklenmesi anlamı taşımaktadır. Bu açıdan seyyanen zam düşük maaşlı çalışanlar için her zaman avantajlı olacaktır.

TAKİP ET   Google News Abone Ol

Etiketler:


Bir Yorum Yaz