Ananas Nasıl Tüketilir ve Faydaları Nelerdir?


Ananasın en iyisi Costarica tarlalarında yetişiyor Türkiye'ye Costarica’dan geliyor. Tatlı lezzetinden dolayı meyve olarak bilinse de aslında bir sebze. Tatlı ekşi tropikal bir lezzet olan ananası. Ananas seçmenin ve tüketmenin püf noktaları bu sayfada.

Tropik iklimlerde yetişen bu faydalı sebzenin nasıl tüketilmesi gerektiğini biliyor musunuz? C vitamini kaynağı olması ve yüksek lif oranı nedeniyle özellikle sporcular tarafından tercih edilen ananas, meyve olarak tüketilmesinin yanında yemeklerin yanında pişirilerek garnitür olarak da yer alabilmektedir. Tadı olgunlaşarak artan ananasta en iyi olgunluk ve lezzeti yakalamak isteyenler, kavunda olduğu gibi meyvenin altındaki renge bakmalıdır. Meyvenin altı ne kadar sarıya yakınsa tatlılığı da o kadar fazla demektir.

Ananasın faydaları

Turunçgiller kadar C vitamini içeren ananas, A, B1, B3, B6 vitaminleri, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, potasyum, demir, manganez, kalsiyum, bakır, çinko, folat ve fosfor barındırmaktadır.

Yüksek lif oranı sayesinde tok tutan ve bu özelliğiyle kilo vermeye yardımcı ananas, enerji kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olan ananas, bağışıklığı güçlendirmektedir. Cildin pürüzsüz, saç ve tırnakların güçlü olmasında etkilidir.

Uyarı: Aşırı ve bilinçsiz olarak tüketilen ananas, alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Risk grubunda olduğunuzu düşünüyorsanız, doktor görüşü almakta fayda vardır. Ayrıca ananasın kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerekmektedir.

Ananas nasıl tüketilir

Ananas meyve olarak tüketilebildiği gibi meyve salatası, pasta, ananaslı smoothie, yoğurt, reçel ve dondurma yapımı için de iyi bir tercihtir. Ananası çiğ tüketebileceğiniz gibi et yemeklerinde de garnitür olarak kullanabilirsiniz. Küçük ananas dilimlerini kızartarak farklı bir lezzet de yakalayabilirsiniz. Taze olarak tüketilebilen bu meyve dünyada tüm mutfaklarda farklı sunumlarda kullanılmaktadır. Ananas soslu enginar tarifi ile sofranızda fark yaratmak için hemen tarifimize göz atın.

Kalın bir kabuğu olan ananası soymanın en kolay yolu, önce üst ve alt kısmından kapaklar kesmektedir. İkiye ayrılan ananas dilimlenerek kabuklarından kolayca ayrılabilir.

Ananas nasıl muhafaza edilir?

Soyulmamış bütün ananas oda ısısında beş güne kadar muhafaza edilebilmektedir. Olgunlaşmamış ananası kabuk rengi kahverengi olana kadar oda ısısında bekletmelisiniz. Aksi takdirde ananas olgunlaşmayacaktır. Soyulmuş ve dilimlenmiş ananası, buzdolabında bir saklama kabında dört güne kadar saklayabilirsiniz. Ananası keskin bir bıçak yardımıyla soyabilirsiniz.

TAKİP ET   Google News Abone OlBir Yorum Yaz